TORNADA SIMONA Jucatoarea romana de tenis Simona Halep, numarul patru mondial, s-a calificat in stil de mare campioana in sferturile de finala ale turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Slem al anului, dupa ce a invins-o, luni, pe Carla Suarez Navarro (Spania), cu 6-1, 6-1.

Halep (25 ani), a treia favorita a competitiei, a facut un meci excelent si nu i-a lasat nicio sansa ibericei, castigand in exact o ora de joc.

&

Simona Halep a reusit prima sa victorie pe zgura in fata Carlei Suarez, dupa ce pierduse pe cele patru meciuri anterioare cu spaniola pe aceasta suprafata. Halep, finalista in 2014 la Roland Garros, isi depaseste performanta de anul trecut la turneul parizian, cand s-a oprit in optimi.

&

Romanca a inceput meciul ceva mai ezitant, dar a castigat primul ghem, pe serviciul sau, dupa ce a salvat doua mingi de break. Punctele s-au succedat destul de rapid si in general in favoarea Simonei, care a facut un joc aproape de perfectiune in fata spaniolei. Scorul a fost 2-0, 3-0, 4-0 (break luat la zero), 5-0, pentru ca adversara sa reuseasca si ea un ghem, pe serviciul sau, inainte ca Simona sa incheie setul cu un sec 6-1 (26 minute).

&

Halep a inceput excelent si setul secund, cu break, a avut apoi 40-0, dar au urmat o serie de erori si desi a mai avut o sansa de 2-0, Carla Suarez si-a recuperat break-ul, 1-1. Dupa acest mic impas, Halep si-a reluat marsul catre sferturi si a castigat din nou contra serviciului, apoi a luat un ghem la zero (3-1), iar in ciuda incercarilor disperate ale ibericei, soarta meciului a fost inevitabila, Simona castigand si al doilea set cu 6-1.

Halep a avut 2 duble greseli in acest meci si procentaje excelente la primul serviciu (77%), precum si cu punctele realizate, 68% cu primul serviciu, 42% cu al doilea. Suarez a avut procentaje de sub 50% la ambele (39%, respectiv 27%). Simona a avut 19 winners (Suarez 5) si a comis 20 de erori nefortate (25 pentru iberica).

&

Romanca are acum 7-6 in meciurile directe cu Carla Suarez (28 ani, 23 WTA), cap de serie numarul 21. Iberica s-a impus in 2010, in primul tur la Barcelona, cu 6-4, 3-6, 6-3, apoi in 2011 in turul al doilea la US Open, cu 3-6, 6-2, 6-2, Simona a obtinut prima victorie in 2012, la Miami, in runda inaugurala, cu 6-7 (5), 6-3, 6-3, Suarez a invins in 2012 in sferturi la Barcelona, cu 6-4, 6-1, a urmat al doilea succes al Simonei, in 2012, la Tokyo, in primul tur, cu 6-2, 6-3. Suarez a invins in 2013, in primul tur la Roland Garros, cu 3-6, 6-2, 6-2, apoi au venit doua succese ale Simonei, in 2013, in semifinale la ‘s-Hertogenbosch, cu 6-3, 6-2, si in optimi la New Haven, in acelasi ani, cu 3-6, 6-4, 6-1. Iberica a beneficiat si de o neprezentare a romancei, in 2014, la Roma (optimi), dar Halep s-a impus in 2015 la Indian Wells, in sferturi, cu 5-7, 6-1, 6-1. In 2015, la Roma, spaniola s-a impus cu 2-6, 6-3, 7-5, in semifinale, iar Halep a obtinut victoria in 2016, la US Open, in optimi, cu 6-2, 7-5.