ULTIMUL MINUT - CSM Stiinta Baia Mare a invins Timisoara la ea acasa!

ULTIMUL MINUT In etapa a II-a contand pentru Cupa Romaniei, pe stadionul ,,Dan Paltinisanu" s-au intalnit Timisoara Saracens si CSM Stiinta Baia Mare. Dupa o partida echilibrata, la pauza rezultatul fiind de 0-0, maramuresenii s-au impus cu 8-7, punctele decisive venind in ultimul minut de joc.

Partida a inceput cu initiativa apartinand elevilor lui George Sava, care au dominat pana la jumatatea primei reprize, pentru ca apoi banatenii sa revina in joc. De altfel, pana la pauza singura ocazie de a marca un eseu au avut-o acestia prin Mesake Doge. Totusi, la cabine s-a intrat cu rezultatul de 0-0.

Dupa reluare Timisoara Saracens a inceput ceva mai decisa si Ionut Muresan a avut posibilitatea de a deschide scorul, insa primii care puncteaza pe tabela sunt maramuresenii. In minutul 57 insa, William Helu a vazut cartonasul galben si superioritatea numerica a fost exploatata de baimareni cu un eseu realizat de Feofaaki Holoia, ramasa netransformata.

Oaspetii s-au aflat in avantaj doar trei minute pentru ca Marius Simionescu a recuperat un balon in 22-ul baimarenilor dupa care nu a mai putut fi oprit in drumul sau catre terenul de tinta. Manumua Tevita a transformat si Timisoara Saracens a preluat conducerea cu 7-5.

Finalul i-a gasit din nou pe cei de la Stiinta Baia Mare in ofensiva, presiunea acestora in jumatatea de teren a gazdelor finalizandu-se cu o lovitura de pedeapsa din care Taniela Maravunawasawasa a marcat punctele victoriei.

Timisoara Saracens a trebuit sa se multumeasca cu bonusul defensiv dupa aceasta infrangere.

&

In runda a III-a, CSM Stiinta Baia Mare sta. Urmatorul meci va avea loc in 25 noiembrie, Baia Mare urmand sa intalneasca pe ,,Arena Zimbrilor" formatia CSM Bucuresti. Programul etapei urmatoare, 18 noiembrie:

CSM Bucuresti – Timisoara Saracens

CSA Steaua Bucuresti – CS Universitatea Cluj

CS Dinamo Bucuresti – CS Politehnica Iasi

The post ULTIMUL MINUT - CSM Stiinta Baia Mare a invins Timisoara la ea acasa! appeared first on actualmm.ro.