,,Un dezastru". Arbitrul Istvan Kovacs, criticat dur dupa FC Barcelona - PSG 1-4 din Liga Campionilo...

Arbitrul roman Istvan Kovacs a fost criticat de antrenorul catalanilor Xavi Hernandez, pentru deciziile pe care le-a luat in defavoarea echipei sale, la meciul FC Barcelona - PSG 1-4. Cu scorul general de 4-6, Barca a ratat calificare in semifinalele competitiei, informeaza Gazeta Sporturilor si News.ro.

,,Centralul" roman i-a eliminat pe Ronald Araujo (25 de ani) in minutul 25 si pe antrenorul Xavi, in minutul 56.

In repriza a doua a dictat un penalty pentru parizieni, iar la final, Xavi nu s-a putut abtine si, imediat dupa fluierul final, a mers la centrul terenului pentru a-i cere explicatii arbitrului pentru deciziile luate.

,,Suntem suparati, furiosi. Cartonasul rosu primit de Araujo este cel care a decis meciul. Pentru mine este prea mult sa dai un cartonas rosu. Este pacat ca munca unui sezon intreg trebuie sa se incheie din cauza unei decizii de arbitraj. In fotbal exista si eliminari, dar arbitrul a fost foarte slab. Un dezastru. Nu-mi place sa vorbesc despre arbitri, dar trebuie sa o spunem. Nu putem sa tacem", a rabufnit Xavi Hernandez.

Tehnicianul formatiei catalane, care a primit si el cartonas rosu, a precizat ca eliminarea jucatorului sau a stricat un meci ,,frumos si spectaculos"

,,Araujo a incercat sa se dea la o parte, iar Barcola s-a lasat sa cada. La modul in care fotbalul este atat de echilibrat, sa joci 11 contra 10 este practic imposibil. Pentru mine, eliminarea a stricat un meci frumos si spectaculos. Am dat dovada de mandrie si caracter, dar este aproape imposibil impotriva unei echipe de acest nivel", a adaugat Xavi Hernandez.

PSG a dat toate golurile in superioritate numerica

PSG s-a impus la Barcelona prin golurile marcate de Dembele (40), Vitinha (54) si Mbappe (61 - penalti, 89). Pentru trupa catalana a punctat Rafinha, in minutul 12.

,,Eliminarea lui Ronald Araujo dupa aproape jumatate de ora de joc, penaltiul lui Cancelo, respingerea defectuoasa a lui Jules Kounde... Gravele erori defensive ale Barcelonei si deciziile controversate ale arbitrului roman Istvan Kovacs au ingropat visul european al unei echipe care si-a entuziasmat enorm fanii, dar care nu a reusit sa o elimine pe PSG", a notat sport.es.

PSG s-a calificat in semifinalele competitiei cu scorul general de 6-4, dupa ce in partida tur, disputata la Paris, FC Barcelona s-a impus cu 3-2.