US OPEN 2016. Serena Williams s-a calificat in optimi si ar putea juca cu Halep in sferturi

În turul următor, Williams va evolua cu Iaroslava Şvedova din Kazahstan, locul 52 WTA, care a depăşit-o în turul al treiela, cu 6-2, 7-5, pe chinezoaica Shuai Zhang, locul 51 WTA.

Dacă va trece în sferturi, Wiliams o va întâlni pe Simona Halep, locul 5 WTA, dacă şi sportiva română o va depăşi în optimi pe spaniola Carla Suarez Navarro, locul 12 WTA.

Halep a ajuns în optimi după o victorie, cu 6-1, 2-6, 6-4, cu Timea Babos din Ungaria, locul 34 WTA.

Serena Williams a obţinut victoria cu numărul 307 în turneele de Grand Slam şi a depăşit-o pe Martina Navratilova.

O altă favorită de pe partea superioară a tabloului de simplu feminin, poloneza Agnieszka Radwanska, locul 4 WTA, a câştigat meciul cu franţuzoaica Caroline Garcia, locul 33 WTA, cu scorul de 6-2, 6-3, după o oră şi zece minute de joc.

Radwanska ar putea evolua împotriva Simonei Halep în semifinalele turneului de Grand Slam de la New York.