VICTORIA DE ACASA – CSM Sighetu Marmatiei castiga la limita pe teren propriu cu Sanatatea Cluj, prin...

FOTBAL - LIGA A III-A. Sambata, 21 septembrie 2024, pe Stadionul Municipal Solovan din Sighetu Marmatiei, in meci contand pentru etapa a 4-a a Seriei a 10-a din Liga a III-a la fotbal, CSM Sighetu Marmatiei a castigat, cu 2-1 (1-1), partida cu CS Sanatatea Servicii Publice. Meciul, arbitrat la centru de Darius Florin Ivinis din Zlatna, a opus echipele clasate inaintea etapei pe locurile 2 (Sighetu Marmatiei) si 5 (Sanatatea).

&

Antrenorul sighetenilor, George Zima, a inceput partida cu urmatorul 11: Berintan – Catrina, Brasoveanu, Pape, Tomsa – Secui, Razak, Ioan Pop, Negrut – Mitruscsak (cpt.), Maries.

&

Un meci bun pentru ceea ce ne arata de regula Liga a III-a, cu doua echipe care au in componente si jucatori tehnici si tactici de joc, faze combinative si, mai ales, o partida echilibrata in care oaspetii nu au venit sa faca figuratie. De altfel, clujenii au si deschis scorul, in min. 35, in urma unei grave erori defensive a sighetenilor mingea a ajuns in centrul careului si, de la 10 metri, complet liber, Catalin Cret reuseste sa deschida scorul (sut imparabil pentru Baintan).

&

Sighetenii ataca presand egalarea, iar in ultimul minut al reprizei, in urma unei centrari din lovitura libera, un aparator al oaspetilor atinge mingea cu mana si arbitrul dicteaza penalty, oaspetii protesteaza, dar in Liga a III-a nu exista VAR, iar ce vede arbitrul e litera de lege. Executa Catrina, marcheaza fara emotii (sut in dreapta portarului Chindris, plecat in stanga): 1-1 si se intra la vestiare la fel ca la inceputul partidei, la egalitate.

&

La inceputul reprizei secunde, Zima ii introduce in teren pe Sofroni si Suveg in locul lui Maries si Ioan Pop. In min. 55, capitanul Mitruscsak face un efort, reuseste sa tina mingea in teren, o trece pe langa fundasul central Nicholas Pop si stie cum sa scoata o noua lovitura de la 11 metri, pe care o executa tot el. Din nou se protesteaza, chiar vehement, dar decizia ramane. Executa Mitruscsak fix ca si Catrina la primul penalty: portarul Chindris pleaca pe fenta in stanga, sigheteanul suteaza in dreapta, nicio emotie, gol, 2-1.

&

In pofida presiunii oaspetilor, indeosebi in finalul partidei, sighetenii se dovedesc mai lucizi, mai experimentati si conserva rezultatul: 2-1, scor final. In urma victoriei, CSM Sighetu Marmatiei ramane pe locul 2, cu 9 puncte, iar etapa urmatoare joaca in deplasare, in 28 septembrie, cu CSM Olimpia Satu Mare, echipa clasata pe locul 3, tot cu 9 puncte, dar cu un golaveraj de +7, fata de +9 sighetenii.

&

Andrei TUDORAN

Articolul VICTORIA DE ACASA – CSM Sighetu Marmatiei castiga la limita pe teren propriu cu Sanatatea Cluj, prin goluri marcate din penalty-uri, si isi pastreaza locul 2 in clasamentul seriei apare prima data in 2mnews.