VICTORIA DINAINTEA DERBY-ULUI – CSM Sighetu Maramatiei a invins la Santandrei si a urcat pe locul 2,...

FOTBAL – PLAY-OFF LIGA III-A. Sambata, 27 aprilie 2024, pe Stadionul Crisul din Santandrei (jud. Bihor), in meci contand pentru etapa a 5-a a play-off-ului Ligii a III-a Seria a 10-a la fotbal, ACSC Crisul Santandrei a pierdut, cu 0-1 (0-1), partida cu CSM Sighetu Marmatiei. Meciul, arbitrat la centru de Dragos Piriu din Curtea de Arges, a opus echipele clasate inaintea etapei pe locurile 4 (Santandrei) si 3 (Sighetu Marmatiei).

&

In sezonul regulat, Crisul s-a impus in ambele meciuri, cu 2-1 (0-1) la Sighetu Marmatiei si cu 2-0 (1-0) la Santandrei, iar in primul meci din play-off sighetenii au castigat pe teren propriu cu 2-0 (0-0). Echipe relativ egale valoric, cu acelasi numar de puncte, 34 (sunt diferentiate de golaveraj), oaspetii pornind mai bine in acest play-out.

&

Ambele cluburi vizeaza al doilea loc in serie, ocupat acum de CSM Olimpia Satu Mare aflata la doar 2 puncte distanta inaintea acestei etape, care le-ar da sansa disputarii primei faze a barajului de promovare (in care ar urma sa se confrunte cu echipe mult mai bine finantate, respectiv Gloria Bistrita-Nasaud sau Unirea Ungheni, primele clasate in Seria a 9-a, ultima echipa avand un parcurs perfect in play-off: 4 victorii din 4 meciuri).

&

Oaspetii reusesc sa deschida scorul in min. 37, prin Alexandru Iulian Zaharia (23 de ani), jucatorul adus la inceputul sezonului de la CSM Adjud marcand din pasa tanarului ghanez Emmanuel Mensah (jucatorul de 19 ani imprumutat de la CFR Cluj a fost unul dintre cei mai buni de pe teren), gol care avea sa fie unicul eveniment care a schimbat tabela de marcaj in prima repriza. Se intra la vestiare cu CSM Sighetu Marmatiei in avantaj minim: 0-1.

&

In min. 58, antrenorul George Zima il inlocuieste pe Sofroni cu Simion (schimbare tactica: Sofroni avea un cartonas galben). Min. 77, bihorenii fac o dubla schimbare (ultimele modificari in formatie la care mai au dreptul), fortand egalarea: intra Pasca si Balogh in locul lui Popescu si Sorian – in acest timp, la Satu Mare gazdele de la Olimpia conduc liderul SCM Zalau cu 2-1, rezultat care mentine clasamentul neschimbat. Min. 80, Turcan trage de la distanta, chiar langa bara din dreapta lui Berintan, dar portarul sighetenilor este la post si respinge in corner. ,,Centralul" Piriu a fost darnic cu cartonasele galbene, a aratat 8 asemenea avertismente (5 sighetenilor si 3 bihorenilor), unele complet gratuit.

&

Se intra in minutele de prelungiri (4 minute indica arbitrul Piriu). Oaspetii joaca la sicane, la mentinerea rezultatului, gazdele alearga dupa egalare, dar precipitat, fara pic de luciditate.

&

Mai sunt 2 minute si antrenorul Zima face o tripla schimbare, la trecerea timpului: intra pe teren Bor, Buciuman si Anchidin. Se fluiera finalul: victorie a sighetenilor, inca 3 puncte acumulate si, din fericire pentru suporterii din Maramures, CSM o egaleaza la puncte pe Olimpia, pentru ca in meciul de la Satu Mare SCM Zalau a egalat in ultimul minut Olimpia: 2-2. In 3 mai, La Sighetu Marmatiei urmeaza o batalie (sportiva) aproape decisiva pentru calificarea la barajul de promovare.

&

* ACSC Crisul Santandrei – CSM Sighetu Marmatiei: 0-1 (0-1), a marcat Alexandru Iulian Zaharia (min. 37).

&

In urma victoriei, CSM Sighetu Marmatiei urca pe locul 2, cu 37 de puncte, cate are si ocupanta locului 3, Olimpia Satu Mare (sunt diferentiate de golaveraj). In 3 mai, sighetenii joaca pe teren propriu chiar cu CSM Olimpia Satu Mare si, in cazul unei victorii, are ocazia sa se distanteze de principala contracandidata la calificarea in semifinala barajului de promovare in Liga a II-a.

&

Andrei TUDORAN

Articolul VICTORIA DINAINTEA DERBY-ULUI – CSM Sighetu Maramatiei a invins la Santandrei si a urcat pe locul 2, iar in 3 mai joaca acasa cu contracandidata la calificarea in semifinala barajului de promovare, Olimpia Satu Mare apare prima data in 2mnews.