VICTORIE CATEGORICA Dupa mai bine de 28 de ani la Baia Mare avea sa poposeasca o formatie buzoiana, in speta nou promovata Sport Club Municipal Gloria Buzau. De la ultima confruntare pe prima scena cu o formatie din Buzau in speta Contactoare s-au scurs exact 28 de ani 6 luni si 18 zile. Victoria de la acea data de pe teren propriu a formatiei muntene scor 18-8 avea sa fie astazi razbunata de trupa condusa de cuplul Mario Alejandro Canale - Paul Rusu. Exceptand ultimele secvente ale timpului regulamentar de joc plus cele circa cinci minute scurse dupa minutul 80, momente in care buzoienii au reusit singurele sapte puncte, venite ca urmare a unui eseu de penalizare, pe intreaga durata a jocului si in economia partidei, au existat si contat doar baietii nostri.

Cu un apetit ofensiv debordant zimbri reusesc pana la pauza sa isi asigure si punctul bonus ofensiv gratie celor patru eseuri semnate in ordine de; aripa tongana Sikuea Taliauli (minutele 4 si 12), de uvertura fijiana Taniela Maravunawasawasa (minutul 23) in speta de cel al flankerului de 22 de ani Andrei Iurea (minutul 28). Toate cele patru reusite fiind intregite de transformarile aceluiasi fijian purtator al tricoului cu numarul 10.

Dupa pauza vicecampioana Romaniei mentine acelasi ritm reusind pana la final alte cinci eseuri prin; jucatorul din linia a doua Florian Rosu (minutul 47), centrul georgian Jgerenaia Khvicha (minutul 52), inchizatorul de 33 de ani, Sean Brian Morrell (minutele 66 si 76), respectiv prin aripa de origine britanica, Michael Doneghan (minutul 68). Capitanul de echipa Taniela Maravunawasawasa isi va trece in cont a cincea transformare personala in minutul 53, Alexandru Bucur (intrat dupa pauza un minut mai tarziu) semnand si el trei transformari (minutele 67, 69 si 77).

In etapa viitoare programata pentru ziua de sambata 29 septembrie, C.S.M.Stiinta Baia Mare va primi vizita rivalei C.S.A.Steaua Bucuresti, in timp ce buzoienii vor juca accasa cu penultima clasata C.S.Universitatea Cluj.

C.S.M.Stiinta Baia Mare - S.C.M.Gloria Buzau 61-7 (28-0)

C.S.M.Stiinta Baia Mare: 15.Ionut Botezatu, 14.Michael Doneghan, 13.Jgerenaia Khvicha, 12.Sione Fakaosilea, 11.Sikuea Taliauli, 10.Ratu Taniela Rawaqua Maravunawasawasa-cpt, 9.Alexandru Tigla, 1.Mihai Dico, 2.Ovidiu Cojocaru, 3.Nika Pataraia, 4.Dumani Siphosethu Mtya, 5.Florian Rosu, 6.Andrei Iurea, 7.Alexandru Alexe, 8.Sean Brian Morrell

Rezerve: 16.Madalin Adrian Tala, 17.Silviu Sebastian Suciu, 18.Domitian Muresan, 20.Sergiu Lucaciu, 21.Mihai Lamboiu,22.Alexandru Bucur, 23.Feofaaki Holoia, 24.Adrian Marian Apostol

Antrenori: Mario Alejandro Canale

S.C.M.Gloria Buzau: 15.Alexandru Bisceanu, 14.Atelea Moa, 13.Stefan Stefaroi, 12.Mihail Boian, 11.Alexandru Craciun, 10.Vlad Gabriel Leica, 9.Marian Lupu, 1.Valentin Matache, 2.Cristian Ionescu-cpt, 3.Darchia Tsotne, 4.Ionut Catalin Zarnea, 5.Peter Kobylianski, 6.Nicu Baboiu, 7.Olegsandr Shevchenko, 8.Puniani Malafu

Rezerve: 16.George Ionut Moise, 17.Ionut Catalin Plafon, 18.Nikholas Moa, 19.Dorin Botan, 20.Alexandru Afloare, 21.Mihai Golubenco, 22.Catalin Neagu, 23.Florin Curcan

Antrenori: Mugur Preda, Costica Mersoiu

&

Sursa info si foto: Rugby Baia Mare/ Alin Botioc

The post VICTORIE CATEGORICA - Zimbri baimareni i-au spulberat pe cei de la Gloria Buzau, scor 61-7 appeared first on actualmm.ro.