VICTORIE, DIN NOU – Minaur Baia Mare castiga acasa cu CSM Bacau, un meci extrem de echilibrat si ten...

HANDBAL MASCULIN. Miercuri, 15 septembrie 2021, in Sala Sporturilor Lascar Pana din Baia Mare, in meci contand pentru etapa a 3-a a Ligii nationale de handbal masculin, echipa Minaur a castigat, cu 30-28 (16-13), partida cu CSM Bacau. Dupa un inceput echilibrat (8-9, min. 19), oaspetii s-au desprins la 3 goluri (8-11, min. 21) prin dubla internationalului sarb Stevan Sretenovic (inter stanga).

&

Buzle si Nagy readuc Minaur in meci, iar in min. 26 Kotrc restabileste egalitatea (12-12). Croatul Teo coric duce Bacaul din nou in avantaj (12-13, min. 27), dar avea sa fie ultimul gol pe care l-au inscris bacauanii in prima repriza, intr-un final dominat de baimareni, care au inscris de 4 ori consecutiv in 2 minute (prin Kotrc – 2, Cabut si Teca), profitand si de avantajul numeric stabilit prin eliminarea temporara a lui Gabriel Bujor (CSM Bacau). 16-13 la pauza.

&

In repriza a doua, dupa doar 4 minute bacauanii se apropie la 17-16, dar Cip (2) si Teca stabilesc scorul primei treimi a reprizei: 20-16 (min. 40). Un meci echilibrat, tensionat (si pe teren, nu doar pe tabela de marcaj), care a intrat in ultimele 10 minute cu scorul 24-23. Baimarenii profita de doua eliminari (Iordachi si Bujor, la diferenta de 1 minut) si superioritatea numerica din teren se concretizeaza si pe tabela: Bera si Cabut (2) duc scorul la 28-25 (min. 55).

&

Oaspetii au redus din diferenta, dar n-au reusit sa anuleze cele doua goluri ramase in plus in dreptul Minaurului si meciul s-a sfarsit cu 30-28. O noua victorie a baimarenilor care ii duc deocamdata (celelalte meciuri ale etapei nu s-au finalizat) pe locul 6 (cu 2 victorii si o infrangere din 3 meciuri).

&

Pentru Minaur au inscris: Cabut (6 goluri), Kotrc si Vujic (cate 4 goluri), Teca, Buzle, Vujovic si Cip (cate 3 goluri), Bera (2 goluri), Nagy si Bugulet (cate 1 gol). De la oaspeti, cei mai buni marcatori au fost Sretenovic (9 goluri), Gabriel Bujor (5 goluri), Rotaru si Coric (cate 4 goluri). In etapa a 4-a, Minaur va juca in 26 septembrie in deplasare, cu CSM Vaslui (echipele din Moldova, CSM Bacau si CSM Vaslui sunt pe ultimele doua locuri ale Ligii nationale).