VICTORIE DIN POZITIA DOMINANTA – Stiinta Baia Mare a castigat si al treilea meci din campionat, cu R...

RUGBY – LIGA I. Sambata, 27 aprilie 2024, pe Arena Zimbrilor din Baia Mare, in meci contand pentru etapa a 3-a a Ligii I la rugby, CSM Stiinta Baia Mare a castigat, cu 47-20 (26-0), partida cu CS Rapid Bucuresti. Meciul, arbitrat la centru de, a opus echipele clasate inaintea etapei pe locurile 1 (Stiinta) si 5 (Rapid), pornind cu gazdele in postura de favorite certe.

&

Oaspetii au avut un inceput de campionat dificil, cu confruntari cu Dinamo, Steaua si acum Stiinta, au doua infrangeri (19-34 la Dinamo si 14-21 cu Steaua, pe teren propriu) si un sigur punct (punct bonus defensiv obtinut in meciul cu Steaua). Gazdele in schimb au un debut favorabil de campionat, impunandu-se cu punct bonus ofensiv in ambele partide disputate (38-7 acasa cu U. Cluj si 34-20 in deplasare cu campioana Dinamo).

&

Cu tot fair-play-ul din ograda, singura problema care se punea era diferenta de scor cu care va castiga vicecampioana Stiinta, desi rapidistii au facut un joc bun cu Steaua, cedand in ultimul minut, la un eseu cu transformare diferenta (dar Steaua nu mai e ce a fost in editia precedenta, fiind a doar a 4-a favorita la titlu).

&

Antrenorul Eugen Apjok a inceput partida cu urmatorul 15: 1. James Scott, 2. Levan Papidze, 3. Revazi Dugladze, 4. Nugzar Gelashvili, 5. Stefan Iancu, 6. Florian Rosu, 7. Alexandru Alexe (cpt.), 8. Beka Bitsadze, 9. Alexandru Tigla, 10. Alexandru Muresan, 11. Taliauli Sikuea, 12. Sione Fakaosilea, 25. Jason Tomane, 26. Mihai Lamboiu, 15. Kefentse Mahlo. Aceeasi echipa ca si in meciul precedent, cu campioana Dinamo (Apjok pare si el adeptul superstitiei ,,Echipa castigatoare nu se schimba"). Greutatea gramezilor, relativ egala (Stiinta vs. Rapid): 846 kg vs. 856 kg.

&

Prima repriza a fost dominata copios de baimareni, rapidistii nereusind sa marcheze vreun punct, la fel ca Dinamo in repriza a doua din etapa precedenta. Stiinta a incheiat repriza cu 26-0, marcand 4 eseuri prin Taliauli Sikuea, Florian Rosu, Mihai Lamboiu si Levan Papidze (3 fiind transformate de Mihai Muresan).

&

In repriza a doua, cu motorul torcand la ralanti, baimarenii au fortat exact cat a fost nevoie pentru a se impune, adica pana la jumatatea reprizei, in min. 60, cand aveau deja 47-6. Stiinta a mai marcat 3 eseuri prin Mihai Dico, Robert Hincu si Taliauli Sikuea, toate transformate de Mihai Muresan, iar rapidistii s-au multumit cu doua eseuri reusite de centrul Tangimana Fonovai si aripa Stefan Nedelcu (ambele transformate de Marian Ispir) si doua lovituri de pedeapsa prin acelasi Marian Ispir. Scorul reprizei: 21-20.

&

Sigur, Stiinta Baia Mare si-a indeplinit si obiectivul, de a castiga punctul bonus ofensiv, desi inaintea meciului, antrenorul rapidistilor, Stelian Burcea, declara ca Rapid nu vine sa se predea la Baia Mare, desi joaca cu cea mai in forma echipa a momentului.

&

Scor final: 47-20. In aceasta partida, baimarenii au marcat 7 eseuri (6 transformate), iar rapidistii 2 eseuri (ambele transformate) si 2 lovituri de pedeapsa. Mijlocasul la gramada Alexandru Tigla (Stiinta Baia Mare) a fost desemnat Omul meciului.

&

In urma victoriei, Stiinta Baia Mare isi pastreaza locul 1 in clasamentul Ligii nationale. Iata rezultatele complete ale etapei si clasamentul dupa primele 3 etape:

6. U. Cluj 3 0 pct -84

In etapa urmatoare, Stiinta joaca tot la Baia Mare, in 11 mai, de la ora 13.00, cu SCM USV Timisoara (locul 2). Meciul este televizat de TVR Sport.

&

* Foto: @Alin Botioc, @FRR

&

Andrei TUDORAN

Articolul VICTORIE DIN POZITIA DOMINANTA – Stiinta Baia Mare a castigat si al treilea meci din campionat, cu Rapid, si se mentine lider in Liga I apare prima data in 2mnews.