VICTORIE – Minaur invinge la Baia Mare Somesul Dej si isi asigura prezenta de pe locul 1 al seriei i...

PLAY-OFF LIGA A III-A. Miercuri, 4 mai 2022, pe Stadionul Viorel Mateianu din Baia Mare, in meci contand pentru etapa a 6-a a play-off-ului Seriei a 10-a din Liga a III-a (etapa intermediara), Minaur Baia Mare a castigat cu 2-0 (0-0) partida cu Somesul Dej.

&

In urma victoriei, coroborata cu celalalt rezultat din play-off, Minaur ramane pe locul 1, dar se distanteaza la 10 puncte de locul 2 (CA Oradea), asigurandu-si matematic atat prezenta la semifinalele barajului de promovare, cat, mai ales, locul 1 al seriei, ceea ce coincide cu o semifinala impotriva locul 2 din Seria a 9-a (aproape sigur, Metalurgistul Cugir).

&

Antrenorul Ciprian Danciu a inceput meciul, arbitrat de o brigada condusa la centru de George Catalin Roman din Timisoara, cu urmatorul 11: Baila – Simion, Tand, Jucan, Potcoava, Rus, Gneba, Ciocan, Vasalie, Stanciu, Petre.

&

Dupa o prima repriza fara gol, baimarenii au marcat primul gol al partidei la doar 9 minute de la reluare, dupa o centrare reluata in poarta din careul mic de Ciprian Stanciu (min. 54). Sergiu Ciocan a inchis tabela de marcaj in ultimul minut de joc, scapat pe contratac dupa o deschidere a lui Donca.

&

Iata rezultatele etapei:

* Lotus Baile Felix – CA Oradea: 1-0 (1-0), a marcat Patrick Blagea (min. 30);

* Minaur Baia Mare – Somesul Dej: 2-0 (0-0), au marcat Ciprian Stanciu (min. 54), Sergiu Ciocan (min. 90).

&

In etapa urmatoarea, a 7-a, Minaur joaca tot acasa, in 7 mai, cu CS Lotus Baile Felix (fosta CSC Sanmartin).

&

* Foto: @Minaur Baia Mare

&

Andrei TUDORAN

Articolul VICTORIE – Minaur invinge la Baia Mare Somesul Dej si isi asigura prezenta de pe locul 1 al seriei in semifinalele barajului de promovare in Liga a II-a apare prima data in 2mnews.