Victorie uriasa pentru ,,Stejari". Romania a surclasat Canada la rugby, chiar la Edmonton, intr-un m...

In ciuda scorului, 25-9 pentru noi, confruntarea nu a fost deloc una usoara pentru ''Stejari'', jocul avand de suferit atat la capitolul spectacol, la partea tehnica, dar si la nivelul arbitrajului, fiind presarat cu fragmentari pe fondul unor acte de indisciplina si a nervozitatii din teren, in special in prima repriza. Gazdele au inceput in forta si au deschis scorul in minutul 11, printr-o lovitura de pedeapsa transformata de Gordon McRorie, dupa ce tot el ratase din acelasi procedeu in minutul 8, canadienii avand si un eseu anulat chiar in primele minute ale confruntarii. Replica ''Stejarilor'' a venit repede, in minutul 16 Viorel Lucaci reusind prima incercare a tricolorilor dupa o pasa foarte buna primita de la Van Heerden, Florin Vlaicu transformand eseul. In minutul 20, Otar Turasvili a vazut cartonasul rosu si a fost eliminat dupa ce i-a aplicat un pumn in figura lui Tyler Ardron, nationala ''frunzei de artar'' primind si o lovitura de penalitate, transformata de McRorie. Scor...