VIDEO. Lewandowski a salvat pe Bayern, la Freiburg, in minutele de prelungiri!

UPDATE: 20.01.2017, ora 23:25 / Bayern a tremurat, la propriu, din cauza temperaturii scăzute şi la figurat, în primul meci din 2017, în deplasarea de la Freiburg. Echipa lui Carlo Ancelotti s-a impus cu 2-1 în faţa unui adversar cu nimic inferior în acest meci, ba, care a avut o mare ocazie cu puţin înainte de lovitura decisivă a poloenzului Lewandowski.

Bayern cîştigă cu 2-1, dar a arătat că deocamdată nu e pusă la punct. Gazdele au deschis scorul prin Haberer în minutul 4. Dar cînd ai un golgeter ca Lewandowski lucrurile sînt mult mai uşoare. El a marcat cele două goluri ale bavarezilor, în minutele 35 şi 90+1, fază la care şi-a demonstrat măiestria la centrarea lui Ribery.

Cu acest rezultat Bayern îşi va păstra fotoliul de lider, cu 42 de puncte, indiferent de rezultatele care se vor înregistra în celelalte partide, programate sîmbătă şi duminică.

Bundesliga revine în acest weekend după o pauză de iarnă relativ îndelungată, iar primul meci al anului va fi jucat de campioana Germaniei.

Bavarezii n-au făcut niciun transfer important în această perioadă. Nici n-ar avea de ce. E greu de crezut că nou-promovata Leipzig va ține ritmul pînă la final în Bundesliga, iar adversarul din optimile de finală ale Ligii Campionilor este unul de bătut, Arsenal. Lotul lui Bayern arată bine, cu jucători exponențiali în fiecare compartiment.

Cu Dortmund rămasă fără Aubameyang și Hertha rămasă fără Kalou, ambii plecați la Cupa Africii pe Națiuni, trupa lui Ancelotti își poate mări considerabil avansul față de cele mai importante rivale ale sale. Freiburg a încheiat anul 2016 neașteptat de bine, cu patru meciuri consecutive fără eșec, care au ajutat-o să urce pînă pe locul opt în clasament.

Este, alături de codașa Darmstadt, echipa cu cele mai puține rezultate de egalitate: doar două în 16 etape. Freiburg are totodată cea mai slabă apărare din formațiile aflate în prima jumătate a clasamentului, încasînd 27 de goluri.

ECHIPELE PROBABILE

Freiburg (4-2-2-1-1): Schwolow – Kübler, Gulde, Torrejon, C. Günter – Höfler, Frantz – Philipp, Grifo – Haberer – Niederlechner

Bayern (4-2-3-1): Neuer – Lahm, Javi Martinez, Hummels, Alaba – Xabi Alonso, Vidal – Robben, T. Müller, F. Ribery – Lewandowski