VIDEO SuperLiga: CFR Cluj scapa printre degete victoria in Giulesti – Rapidul, la al doilea meci far...

Rapidul a reusit cea de-a doua remiza a sezonului in SuperLiga Romaniei. Formatia antrenata de Neil Lennon a remizat pe teren propriu cu CFR Cluj, scor 2-2, golul doi fiind marcat in al saptelea minut de prelungire.

Rapid Bucuresti – CFR Cluj 2-2

Prima actiune periculoasa a partidei s-a petrecut in minutul al treilea. Vasile Mogos si-a incercat norocul cu un sut de la mare distanta, insa balonul a trecut pe langa poarta lui Aioani.

Tot ardelenii au fost aproape de deschiderea scorului prin Daniel Birligea, dar varful din Gruia a trimis mult pe langa poarta din sase metri.

In minutul 19, Birligea a reusit in cele din urma sa marcheze. Din pacate pentru clujeni, golul a fost anulat din cauza unui ofsaid.

Cea mai mare ocazie a disputei a venit in minutul 23, la o faza la care Burmaz a trimis in bara din sase metri. La distanta de doar cateva minute, Rrahmani l-a pus la incercare pe Sava, iar portarul oaspetilor a avut o parada pe masura.

Deschiderea de scor a venit in minutul 28, cand Daniel Birligea l-a invins pe Aioani cu un sut la coltul lung.

In a doua repriza, Burmaz a fost aproape de a restabili egalitatea, dar mingea trimisa de acesta a fost respinsa de Sava.

Rrahmani a marcat pentru 1-1, dupa ce a transformat o lovitura de la 11 metri (min 54).

Giulestenii puteau face chiar 2-1, insa elevii lui Neil Lennon au irosit o dubla ocazie uriasa la poarta lui Sava.

Cea care a marcat pana la urma a fost CFR. Grecul Tachtsidis a centrat fabulos la bara a doua pentru nou intratul Peter Michael, iar varful l-a executat pe Aioani cu o lovitura de cap (min 76).

Portarul clujenilor a mai avut o interventie fantastica pe final, insa Rapidul a smuls in cele din urma un punct dupa ce Hasani a marcat in al saptelea minut de prelungire.