VIDEO. Turneul celor 4 Trambuline! Cistigator SURPRIZA in calificari la Garmish. Cum arata clasamentul

VIDEO. Turneul celor 4 Trambuline! Cistigator SURPRIZA in calificari la Garmish. Cum arata clasament...

TURNEUL CELOR 4 TRAMBULINE. UPDATE, 31 decembrie, ora 17:24 / Markus Eisenbichler a cîştigat calificările de la Garmish-Partenkirschen. Germanul a adunat 141.8 puncte şi l-a depăşit pe învingătorul de la Oberstdorf, Stefan Kraft. Pe 3 a încheiat un alt austriac, Manuel Fettner.

Concursul va avea loc duminică, 1 ianuarie, de la ora 15:00. În clasamentul turneului primele 3 locuri sînt ocupate de Kraft, Stoch şi Hayboeck.

TURNEUL CELOR 4 TRAMBULINE. UPDATE, 30 decembrie, ora 21:00 / Stefan Kraft a cîștigat prima etapă din Turneul Celor 4 Trambuline. Austriacul a fost urmat de Kamil Stoch, iar pe 3 a încheiat Michael Hayboek. Liderul Cupei Mondiale, slovenul Domen Prevc și-a anulat orice șansă de a cîștiga turneul după ce a încheiat abia pe locul 26.

VEZI VIDEO REZUMAT:

Domen rămîne lider în Cupa Mondială, însă în Turneul celor 4 Trambuline cîștigătorul se decide după punctajele obținute, iar handicapul din etapa de la Oberstdorf e greu de remontat pentru slovenul în vîrstă de 17 ani.

Următoarea etapă va avea loc la Garmish-Partenkirschen. E etapa care se desfășoară la cumpăna dintre ani. Calificările vor avea loc pe 31 decembrie, de la ora 15:00, în timp ce cursa se va desfășura pe 1 ianuarie, de la aceeași oră.

Clasament Oberstdorf:

s

TURNEUL CELOR 4 TRAMBULINE. Calificările de la Oberstdorf au fost cîştigate de norvegianul Daniel Andre Tande. Liderul Domen Prevc a avut o evoluţie destul de modestă în calificări, fiind abia pe locul 8.

Concursul va avea loc vineri, 30 decembrie, de la ora 17:45, ora României şi va fi transmis de Eurosport.

Clasamentul calificărilor:

1-20

20-40

44

TURNEUL CELOR 4 TRAMBULINE. Este unul dintre cele mai importante evenimente din sportul alb. Turneul e o adevărată sărbătoare a săritorilor cu schiurile, anual fiind zeci de mii de suporteri în tribunele celor 4 trambuline din Germania şi Austria.

TURNEUL CELOR 4 TRAMBULINE. Şi în această ediţie ne aşteptăm la spectacol total, atît în aer, cît şi la sol, unde atmosfera va fi încinsă de zice de mii de fani ai schiului. E cea mai tare competiţie a finalului de an.

Favorit: un puşti de 17 ani

TURNEUL CELOR 4 TRAMBULINE. Familia Prevc reuşeşte să uimească. Stagiunea trecută a fost a lui Peter Prevc. Slovenul a cîştigat Globul Mare de Cristal şi Turneul celor 4 Trambuline.

TURNEUL CELOR 4 TRAMBULINE. În această stagiune a venit rîndul meziunului Domen (foto jos) să îşi arate clasa. Puştiul de 17 ani, care pînă în acest sezon a participat la puţine etape de Cupa Mondială e lider în clasament cu 540 de puncte.

domen

TURNEUL CELOR 4 TRAMBULINE. Domen Prevc e şi principalul favorit, dar nici campionul en-titre Peter Prevc nu trebuie scos din calcule. Peter nu are un început prea bun de sezon, dar totul se poate regla pînă la această competiţie.

TURNEUL CELOR 4 TRAMBULINE. Pot fi mai multe nume care să emită pretenţii în turneu: Daniel Andre Tande, Stefan Kraft sau Severin Freund fiind doar 3 dintre pretendenţii la trofeu.

Program şi televizări

TURNEUL CELOR 4 TRAMBULINE. Competiţia începe pe 29 decembrie la ora 17:45 pe trambulina din Oberstdorf, unde vor avea loc calificările. Competiţia va fi transmisă în România de Eurosport.

Program complet:

Oberstdorf, punct de construcţie (K-point) 120 de metri, dimensiunea trambulinei (HS) 137 de metri

Recorduri de senzaţie

TURNEUL CELOR 4 TRAMBULINE. Cel mai celebru record din Turneul celor 4 Trambuline datează din 2002, în ediţia cu numărul 50, cînd germanul Sven Hannawald devine primul sportiv, şi singurul, care cîştigă turneul cu victorii în toate cele 4 etape ale competiţiei. Pînă acum, au avut loc 61 de ediţii.

Skispringen-Hannawald-gewann-2002-die-Vierschanzentournee

TURNEUL CELOR 4 TRAMBULINE. Janne Ahonen a cîştigat cele mai multe ediţii ale Turneului. „Finlandezul Zburător” a cîştigat de 5 ori în 1998–99, 2002–03, 2004–05, 2005–06 şi 2007–08.

050109_SkiJumping_Willingen_Ahonen_winner

TURNEUL CELOR 4 TRAMBULINE. Există şi un record inedit în ceea ce priveşte turneul. Într-un singur an s-a întîmplat ca doi săritori să încheie la egalitate perfectă turneul pe primul loc.

TURNEUL CELOR 4 TRAMBULINE. Performanţa e cu atît mai rară, cu cît punctajul final este cel compus din distanţele sărite în cele 4 etape, plus punctele pentru stil. S-a întîmplat în sezonul 2004-2005 cînd Janne Ahonen şi Jakub Janda au încheiat la egalitate perfectă.