Volei masculin: Universitatea Cluj Napoca – Stiinta Explorari 2-3

stiinta-explorari-baia-mareStiinta Explorari a obtinut azi a doua victorie consecutiva din acest campionat, prima in deplasare. Baimarenii au castigat la mare lupta partida cu Universitatea, echipa care a pus mari probleme jucatorilor antrenati de Marius Botea si Sorin Pop.

Partida a inceput prost pentru oaspeti, care au pierdut primul set cu 25-19. Baimarenii si-au revenit insa rapid si s-au impus in setul urmator cu 25-21. Setul 3 a fost extrem de echilibrat si a fost castigat de clujeni in prelungiri cu 27-25, dupa ce Explorari a avut doua mingi de set.

Avand in fata spectrul unei neasteptate infrangeri, oaspetii s-au mobilizat in setul 4, pe care l-au castigar cu 25-19. Chiar si asa, baimarenii au fost destul de aproape de a pierde meciul, fiind condusi in setul decisiv cu 11-8. Antrenorii Marius Botea si Sorin Pop au solicitat insa cel de-al doilea timp de odihna, dupa care echipa a jucat ceas si a realizat sapte puncte consecutive, ce au dus la castigarea setului 5 cu 15-11.

In etapa urmatoare, programata sambata 19 noiembrie, Stiinta Explorari va juca acasa cu CSM Bucuresti.

Universitatea Cluj Napoca – Stiinta Explorari Baia Mare 2-3 (19, -21, 25, -19, 11)

Universitatea: Kozlovskyi, Negrean, Pastean, A. Pop, Borota, Badea, Popovici (libero). Antrenori: Romeo Lotei si Adrian Briscan.

Explorari: Rapeanu, Cherbeleata, Kovacs, Lupu, Didorciuc, Nagy, Domingos (libero). Au mai jucat: Kaszap, Coasa, Tutea si Olar. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop.

Au arbitrat: Paul Szabo-Alexi (Oradea) si Daniel Hadade (Zalau). Observator FRV: Ioan Buhatel (Dej).