​WTA Stuttgart: Raluca Olaru și Darija Jurak, eliminate în sferturi după ce au câștigat primul set

​Raluca Olaru (România) și Darija Jurak (Croaţia) au ratat calificarea în semifinalele turneului de la Stuttgart de categorie Premier, după ce au fost învinse de echipa Anna Blinkova/Oksana Kalashnikova (Rusia/George), scor 3-6, 6-2, 10-8. Meciul a durat o oră și 21 de minute.

Prezența în sferturi este recompensată cu un cec în valoare de 7.122 de dolari şi cu câte 100 de puncte în clasamentul WTA de dublu.

În penultimul act, Anna și Oksana se vor duela cu perechea formată din Anastasia Pavlyuchenkova și Lucie Safarova (Rusia/Cehia).

Turneul de la Stuttgart face parte din categoria Premier, se dispută indoor în perioada 22-28 aprilie (pe zgură), are premii totale în valoare de $886.077, iar directorul competiției este Markus Guenthardt.