A PATRA VICTORIE – Minaur castiga la limita la Cisnadie si se mentine neinvinsa si pe locul 2 in pri...

HANDBAL FEMININ – LIGA I. Duminica, 22 septembrie 2024, in Sala Polivalenta Magura din Cisnadie, in meci contand pentru etapa a 4-a a Ligii I la handbal feminin, CS Magura Cisnadie a pierdut, cu 31-32 (9-14), partida cu CS Minaur Baia Mare. Meciul, arbitrat de cuplul craiovean Claudiu Gorina & Florin Melencu, a opus echipele clasate inaintea etapei pe locurile 11 (Cisnadie) si 2 (Baia Mare).

&

Baimarencele, cu un inceput de campionat in care, beneficiind de doua jocuri cu nou-promovatele editiei, au reusit sa stranga maxim de puncte si sa se claseze pe locul 2 in clasamentul Ligii I, au venit la Cisnadie pentru toate cele 3 puncte, incercand nu doar sa-si mentina pozitia pe podium, ci si sa profite de forma mai putin buna a Magurei, care in primele 3 meciuri au reusit o singura victorie (la limita, pe teren propriu, cu SCM U Craiova), dar care spre deosebire de Minaur a infruntat deja in deplasare doua dintre cele mai bune echipe ale campionatului, respectiv campioana si vicecampioana (CSM Bucuresti si Rapid Bucuresti).

&

In ultimele 5 meciuri directe, baimarencele au inregistrat 4 victorii, insa in ultimele doua sezoane confruntarile dintre cele doua echipe s-au incheiat cu scoruri stranse, in urma unor meciuri echilibrate. Minaur, care a invins in precedentul meci de la Cisnadie (la limita, cu 33-32, in ianuarie 2024, in returul campionatului precedent), avea totusi ascendentul moral fata de gazde. Partida a inchis etapa a 4-a, fiind ultima programata, iar pentru a-si mentine nesperatul loc 2, Minaur avea nevoie de victorie.

&

Cu centrul suedez Amelia Lundbaeck in postura de cel mai bun si mai eficient om al reprizei, Minaur s-a impus categoric dupa primele 30 de minute, distanta fata de adversare fiind de 5 goluri la intrarea la vestiare. Din nou bun jocul interului dreapta Katarina Pavlovic, al portarului Yuliya Dumanska si al polonezei Emilia Galinska, principalele componente ale echipei Minaur cu aport pozitiv in prima repriza.

&

In repriza secunda gazdele se apropie la 3 goluri de baimarence dupa numai 5 minute, gratie prestatiei excelente a congolezei Fanta Diagouraga, centrul celor de la Cisnadie reusind pana in acel moment 6 goluri in poarta lui Dumanska si fiind de departe cea mai eficienta jucatoare a gazdelor. Magura continua sa recupereze handicapul de pe tabela de marcaj si in min. 40 reuseste sa egaleze, 16-16, prin golul lui Diagouraga. In numai 10 minute, oaspetele au risipit un avantaj de 5 goluri.

&

Dar Lundback si Da Costa tin Minaurul in joc, marcand doua goluri consecutive. Baimarencele incep sa refaca treptat o diferenta linistitoare pe tabela de marcaj, isi intra in mana si Aleksandra Vukajlovic si in min. 43 Minaur conduce cu 17-20. Cu 10 minute inaintea finalului, Minaur conduce cu 26-24 (a inceput sa marcheze si extrema stanga a celor din Cisnadie, sirianca Dana Abed-Kader, dar Lundbaeck e de departe cea mai buna jucatoare de pe teren).

&

Mai sunt 5 minute si Minaur conduce cu 26-28, in pofida prestatiei foarte bune a portarului croat al gazdelor, Marta Zderic Batinovic. Final pe muchie de cutit. Cazanga isi asuma rolul de tragator si este eficienta, dar gazdele se apropie la un singur gol cu 2 minute si jumatate inaintea finalului. Quintino Ribeiro definitiveaza, marcand pentru 2 goluri diferenta cu 48 de secunde inaintea finalului. Dar marcheaza si Radosavljevic de pe extrema stanga. Mai sunt 25 de secunde, n-ar trebui sa fie probleme. Antrenorul Andrei Popescu cere time-out. Final cu victorie a Minaurului: 31-32.

&

Pentru Minaur au marcat: Lundbaeck (6 goluri – Omul meciului, ce cadou si-a facut de ziua ei la implinirea a 26 de ani), Pavlovic si Ribeiro (cate 5 goluri), Spugnini Santome (4 goluri), Da Costa si Galinska (cate 3 goluri), Vukajlovic si Cazanga (cate 2 goluri), Damian si Tatar (cate 1 gol).

&

Imn urma victoriei, Minaur ramane pe locul 2, cu maxim de puncte, 12, si in etapa urmatoare joaca, in 6 octombrie, pe teren propriu, cu CSM Targu Jiu (locul 10, cu o victorie si 3 infrangeri dupa primele 4 etape).

&

* Foto generica: @Minaur Baia Mare

&

Andrei TUDORAN

Articolul A PATRA VICTORIE – Minaur castiga la limita la Cisnadie si se mentine neinvinsa si pe locul 2 in primul esalon valoric apare prima data in 2mnews.