Al patrulea favorit, eliminat un sferturile ATP Kitzbuhel dupa un meci de peste trei ore si jumatate

Pedro Martinez a fost eliminat in sferturile turneului ATP de la Kitzbuhel, dupa ce a fost invins in trei seturi de Facundo Diaz Acosta, scor 7-6(2), 3-6, 4-6.

Pedro Martinez, invins de Facundo Diaz Acosta in sferturile ATP Kitzbuhel

Pedro Martinez (45 ATP) s-a oprit joi in sferturile turneului ATP de la Kitzbuhel.

Cap de serie numarul patru la turneul din Austria, jucatorul spaniol a cedat in trei seturi duelul cu Facundo Diaz Acosta (77 ATP), la capatul unui meci ce a durat trei ore si 34 de minute.

Pedro Martinez a reusit sa castige primul set la tiebreak, insa le-a pierdut pe urmatoarele doua.

Acesta a fost al treilea duel direct dintre cei doi si este primul castigat de Facundo Diaz Acosta.

Jucatorul din Argentina va intalni in semifinale castigatorul duelului dintre Sebastian Baez (1) si Hugo Gaston.

2024 Generali Open Kitzbuhel este un turneu din categoria ATP 250, ce se desfasoara in perioada 22-27 iulie. Se joaca pe zgura si este dotat cu premii totale in valoare de EUR579,320. Campionul en-titre este& Sebastian& Baez.