Andreea Ana, aur la Campionatele Europene de la Bucuresti

Sportiva romana Andreea Beatrice Ana a cucerit medalia de aur la cat. 55 kg, joi seara, la Campionatele Europene de lupte pentru seniori de la Bucuresti, dupa ce a invins-o in finala pe Mariana Dragutan (Republica Moldova).

Ana, fosta campioana europeana U23 si mondiala U23, si-a trecut in palmares al treilea sau titlu european la senioare, dupa o victorie categorica in finala (11-0).

Dragutan, fosta campioana europeana U23, medaliata cu bronz la Europenele de seniori din 2022 si tot cu bronz la Mondialele de seniori de anul trecut, era principala favorita a categoriei.

Miercuri, Andreea Ana a trecut in preliminarii de bulgaroaica Sezen Behcetova Belberova, in sferturi s-a impus in fata ucrainencei Maria Vinik, iar in semifinale a castigat in fata luptatoarei germane Anastasia Blayvas.

La cat. 50 kg, Ana Maria Pirvu s-a clasat pe locul 5, dupa ce a pierdut duelul pentru bronz cu bulgaroaica Miglena G. Seliska. Miercuri, Pirvu a invins-o in preliminarii pe Ainztane Gorria Goni (Spania), dar a pierdut sfertul de finala cu turcoaica Evin Demirhan.

O alta reprezentanta a Romaniei, Kateryna Zelenykh, s-a calificat in finala cat. 65 kg si se va bate pentru aur, vineri, cu ucraineanca Irina Koliadenko. Romanca de origine ucraineana a invins-o pe bulgaroaica Taibe Iusein in preliminarii, in sferturi a trecut de Kadriye Aksoy (Turcia), iar in semifinale a castigat in fata Irinei Ringaci (R. Moldova).

Romania a mai obtinut pana acum doua medalii de bronz, prin Denis Florin Mihai (cat. 55 kg) si Razvan Arnaut (cat. 60 kg), ambii la greco-romane.

Romania participa cu 30 de sportivi la Europenele de la Bucuresti, cate 10 la fiecare stil.

Anul trecut, sportivii romani au reusit pentru prima oara dupa 43 de ani sa cucereasca doua medalii de aur la aceeasi editie a Campionatelor Europene.

La CE de seniori de la Zagreb, Romania a cucerit cinci medalii, dintre care doua de aur, obtinute de Andreea Beatrice Ana, la cat. 55 kg, si Alexandra Nicoleta Anghel, la cat. 72 kg, si trei de bronz, castigate de Catalina Axente la cat. 76 kg, de Kriszta Tunde Incze, la cat. 65 kg, si de Denis Florin Mihai, la cat. 55 kg (greco-romane).

The post Andreea Ana, aur la Campionatele Europene de la Bucuresti appeared first on Cotidianul RO.