AU ADUS ACASA TREI PUNCTE – VCM LPS Piatra Neamt – Stiinta Explorari 1-3

AU CASTIGAT TREI PUNCTE Stiinta Explorari a adus acasa trei puncte, in urma victoriei obtinuta miercuri, 8 martie, in penultima etapa a sezonului regulat.

AU CASTIGAT TREI PUNCTE Meciul castigat in deplasare in compania echipei VCM LPS Piatra Neamt nu a fost insa unul tocmai usor, baimarenii reusind sa-si impuna punctul de vedere cu ceva emotii.

Fara Gabriel Cherbeleata si Robert Tutea, care sunt in continuare accidentati, baimarenii au inceput bine partida si au castigat primul set cu 25-16.

Gazdele nu au acuzat insa socul debutului slab de meci si s-au impus in setul 2, pe care l-au controlat in totalitate, cu 25-23.

Soarta intalnirii s-a decis practic in setul 3, in care avantajul a alternat succesiv, de mai multe ori, de o parte si de alta a fileului. Explorari a condus cu 10-5, dupa care Piatra Neamt a preluat conducerea cu 19-16. Baimarenii au avut apoi un avantaj ce parea decisiv, 24-21, dar s-au impus in final dupa 32 de minute de joc, cu 31-29, cu mari emotii, dupa ce au irosit 6 mingi de set, dar au si salvat 3 mingi de set.

Setul 4 a fost mult mai linistit si a fost adjudecat de baimareni cu 25-19.

In setul 3, Csaba Nagy s-a accidentat destul de serios la spate, imediat dupa meci fiind dus la spital pentru un consult preliminar.

Piatra Neamt: Martin 2p, Veber 13p, Boiko 19p, Cersemba 16p, Dragomir 6p, Iosif 8p, Ursache (libero). Au mai jucat: Shymanskyi 2p, Raileanu si Stoenete. Antrenor Nicolae Burus.

Explorari: Kaszap 10p (6 blocaje), Kovacs 18p, Coasa 12p, Lupu 14p (7 blocaje), Nagy 13p, Didorciuc 17p, Olar (libero). Au mai jucat: Rapeanu 1p si Sushko. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop.

Au arbitrat: Benone Visan si Cristian Cristea. Observator FRV Adin Cojocaru (toti trei din Bucuresti).

Informatii stiintaexplorari.ro

The post AU ADUS ACASA TREI PUNCTE – VCM LPS Piatra Neamt – Stiinta Explorari 1-3 appeared first on actualmm.ro.