MIRACOL PE NOU CAMP – Barcelona elimina pe PSG dupa ce in tur a pierdut cu 0-4!

MIRACOL PE NOU CAMP Seara nebuna in Champions League. Barcelona a reusit miracolul si a intors rezultatul din tur dupa un final dramatic de meci. FC Barcelona a reusit o calificare de senzatie in sferturile de finala ale Ligii Campionilor la fotbal, miercuri seara, pe Camp Nou, dupa o victorie incredibila cu scorul de 6-1 (2-0) in fata formatiei Paris Saint-Germain, care castigase cu 4-0 in turul optimilor.

Catalanii au reusit ceea ce nimeni nu credea inaintea partidei retur, cu atat mai mult cu cat in minutul 87 scorul era de doar 3-1 pentru formatia antrenata de Luis Enrique.

Barca s-a impus prin golurile marcate de Luis Suarez (3), Layvin Kurzawa (40, autogol), Lionel Messi (50 -- penalty), Neymar (88, 90+1 -- penalty) si Sergi Roberto (90+5), respectiv Edinson Cavani (62).

FC Barcelona a facut istorie pe Camp Nou, fiind prima echipa care reuseste sa revina de la 0-4 in cupele europene.

Gazdele au inceput in forta si au deschis scorul dupa doar trei minute, prin Luis Suarez, care a trimis mingea peste Trapp. FC Barcelona a atacat in continuare, iar Messi (15) a trimis putin peste poarta din lovitura libera, dupa care Neymar (17) a tras de la distanta, putin pe langa poarta.

PSG a raspuns prin incursiunea rapida a lui Lucas (31), dar portarul Ter Stegen nu a avut emotii la sutul brazilianului.

Luis Suarez a ratat sansa de a reusit dubla, sutand in portar (35), dupa o pasa venita de la Messi.

Barca a intrat la cabine cu un avans de doua goluri, dupa autogolul lui Kurzawa (40), care a deviat nefericit mingea trimisa cu calcaiul de Iniesta.

Catalanii au marcat al treilea gol in debutul reprizei secunde, cand Messi a marcat din penalty, dupa ce Meunier l-a faultat pe Neymar (48).

Barcelona's coach Luis Enrique (C) celebrates their 6-1 victory at the end of the UEFA Champions League round of 16 second leg football match FC Barcelona vs Paris Saint-Germain FC at the Camp Nou stadium in Barcelona on March 8, 2017. / AFP PHOTO / Josep Lago

PSG a reactionat imediat la acest scor, iar Cavani (52) a trimis in bara, la centrarea lui Meunier. Zece minute mai tarziu, uruguayanul marca un gol foarte important pentru parizieni, dupa o pasa a lui Lucas (62), si se parea ca PSG a rezolvat calificarea. Cavani a mai avut o sansa de gol (64), dar ter Stegen a salvat cu piciorul.

Barca a resimtit socul golului primit, dar a continuat sa caute golul, sutul turcului Arda Turan (66) fiind respins de pe linie de Matuidi.

PSG a avut sansa de a inchide meciul, dar Di Maria (85), fostul jucator al echipei Real Madrid, a trimis putin peste poarta.

Neymar (88) a marcat al patrulea gol al gazdelor, din lovitura libera, dar parea ca totul este prea tarziu. Doua minute mai tarziu, spaniolii primeau penalty, dupa ce Marquinhos l-a faultat pe Suarez, iar acelasi Neymar ridica scorul la 5-1 (90+1), reaprinzand sperantele echipei blaugrana.

Miracolul s-a produs in ultimele secunde ale timpului aditional, cand rezerva Sergi Roberto (90+5) a marcat la centrarea lui Neymar, cel mai important gol al carierei sale.

FC Barcelona s-a calificat pentru a zecea oara consecutiv (record) in sferturile de finala ale Champions League.

FC Barcelona -- Paris Saint Germain 6-1 (2-0)
Au marcat: Luis Suarez (3), Layvin Kurzawa (40, autogol), Lionel Messi (50 -- penalty), Neymar (88, 90+1 -- penalty), Sergi Roberto (90+5), respectiv Edinson Cavani (62).
Barcelona, Camp Nou: 96.290 spectatori
Liga Campionilor -- optimi de finala (retur)
In tur: 0-4.

Au evoluat echipele:
FC Barcelona: 1. Marc-Andre ter Stegen -- 14. Javier Mascherano, 3. Gerard Pique, 23. Samuel Umtiti, 12. Rafinha (20. Sergi Roberto, 76) -- 4. Ivan Rakitic (21. Andre Gomes, 84), 5. Sergio Busquets, 8. Andres Iniesta (capitan; 7. Arda Turan, 65) -- 10. Lionel Messi, 9. Luis Suarez, 11. Neymar. Antrenor: Luis Enrique.
Rezerve neutilizate: 13. Jasper Cillessen -- 17. Paco Alcacer, 18. Jordi Alba, 19. Lucas Digne.
PSG: 1. Kevin Trapp -- 12. Thomas Meunier (4. Grzegorz Krychowiak, 90+3), 5. Marquinhos, 2. Thiago Silva (capitan), 20. Layvin Kurzawa -- 25. Adrien Rabiot, 14. Blaise Matuidi -- 7. Lucas Moura (11. Angel Di Maria, 55), 6. Marco Verratti, 23. Julian Draxler (19. Serge Aurier, 75) -- 9. Edinson Cavani. Antrenor: Unai Emery.
Rezerve neutilizate: 16. Alphonse Areola -- 3. Presnel Kimpembe, 10. Javier Pastore, 21. Hatem Ben Arfa.
Arbitru: Deniz Aytekin; arbitri asistenti: Guido Kleve, Markus Haecker; arbitri asistenti aditionali: Daniel Siebert, Benjamin Brand; arbitru de rezerva: Mike Pickel (Germania)
Cartonase galbene: Matuidi (5), Draxler (14), Pique (23), Busquets (36), Cavani (42), Rakitic (61), Neymar (64), Luis Suarez (67), Marquinhos (90), Verratti (90+4).

Dortmund's players celebrate after the UEFA Champions League Round of 16, 2nd-leg football match Borussia Dortmund v SL Benfica in Dortmund, western Germany on March 8, 2017. / AFP PHOTO / John MACDOUGALL

&

De partea cealalta, in cea de-a doua partida a serii, Borussia Dortmund s-a calificat si ea in sferturi dupa ce a invins-o fara drept de apel pe Benfica, scor 4-0. Pentru Dortmund au marcat Aubameyang, cu o tripla, si Pulisic. In tur, portughezii s-au impus cu 1-0.

The post MIRACOL PE NOU CAMP – Barcelona elimina pe PSG dupa ce in tur a pierdut cu 0-4! appeared first on actualmm.ro.