AU CASTIGAT – Minaur a oprit seria celor 5 infrangeri consecutive si a castigat la Baia Mare cu Magu...

HANDBAL – LIGA NATIONALA. Joi, 29 decembrie 2022, in Sala Sporturilor Lascar Pana din Baia Mare, in meci contand pentru etapa a 11-a a Ligii Nationale de handbal feminin, Minaur Baia Mare a invins, cu 36-32 (15-13), Magura Cisnadie. A fost un meci care o opus doua echipe modeste ale primei divizii valorice, clasate inaintea acestei etape in jumatatea inferiora a clasamentului, pe locurile 11 (Minaur) si 9 (Magura) din cele 14 competitoare.

&

In pofida refuzului evident al baimarencelor de a juca la valoarea reala a lotului – pentru ca autoritatea locala nu le-a platit de 4 luni si pentru ca nici conducerea istoricului club Minaur nu este capabila sa atraga sponsorizari prin care sa acopere o parte semnificativa a cheltuielilor -, gazdele au pornit din postura de favorite, Minaur castigand 3 din ultimele 4 meciuri cu Magura, ultimul, in februarie 2022, chiar la o diferenta de 7 goluri.

&

In plus, era ultimul meci din acest an al baimarencelor in fata propriilor suporteri si echipa avea deja 5 meciuri consecutive in care au terminat invinse (cea mai slaba perioada din istoria recenta, dupa promovarea din 2018), ultima victorie a Minaurului datand din 21 septembrie 2022, cand au invins la Baia Mare, cu 27-25, Dunarea Braila.

&

Prima repriza s-a disputat sub semnul echilibrului, pana in min. 27 niciuna dintre echipe nereusind sa se desprinda la o diferenta mai mare de un gol. Ultimele 3 minute apartin gazdelor, care dupa o tripla a lui Bors (Minaur) reusesc sa puna pe tabela de marcaj 3 goluri in plus fata de adversare (min. 28, 14-11), insa repriza se incheie cu 15-13, prin golul marcat in ultima secunda de Tudor (Minaur).

&

A doua repriza incepe cu Minaur la conducere (greu pentru oaspete, care par a se baza exclusiv pe Marilena Neagu si Dana Abed-Kader), Popescu, Tudor (3) si Popa duc in primele 6 minute scorul la 20-17. Vine imediat eliminarea temporara a lui Bors, dar oaspetele nu reusesc sa reduca diferenta si dupa 40 minute tabela indica 22-20. In ultimele 5 minute ale meciului, baimarencele au intrat cu un avantaj de 4 goluri (32-28), pe care l-au pastrat pana la final: 36-32.

&

Pentru Minaur au marcat: Popa (8 goluri), Bors si Cazanga (cate 7 goluri), Tudor (6 goluri), Tanasie (3 goluri), Popescu si Tirle (cate 2 goluri), Cavlovic (1 gol) - cei doi portari au cumulat 13 parade salvatoare (Pandzic – 8 si Enache – 5). De la oaspete s-au remarcat portarul Mazareanu (9 parade salvatoare), Neagu (11 goluri), Abed-Kader (8 goluri) si Bardac (6 goluri).

&

In urma victoriei, Minaur a urcat pe locul 9, unul oricum rusinos pentru valoarea lotului si nescuzabil prin neonorarea de catre rau-platnica Primarie Baia Mare a obligatiilor financiare, contractele jucatoarelor fiind pana la urma platite (prin decizii ale instantelor). Urmatorul meci al baimarencelor in Liga Nationala, in etapa a 12-a, programata in 11 ianuarie 2023, in deplasare, cu HC Zalau (clasata pe locul 12).

&

* Foto: @CS Minaur Baia Mare

&

Andrei TUDORAN

Articolul AU CASTIGAT – Minaur a oprit seria celor 5 infrangeri consecutive si a castigat la Baia Mare cu Magura Cisnadie in ultimul meci al anului 2022 apare prima data in 2mnews.