AU CASTIGAT – Minaur invinge la Baia Mare echipa comunala din Mintiu Gherlii si isi pastreaza poziti...

FOTBAL - LIGA A III-A. Sambata, 21 septembrie 2024, pe Stadionul ,,Viorel Mateianu" din Baia Mare, in meci contand pentru etapa a 4-a a Seriei a 10-a din Liga a III-a la fotbal, CS Minaur Baia Mare a castigat, cu 3-0 (2-0), partida cu ACS Vulturul 2020 Mintiu Gherlii. Meciul, arbitrat la centru de Feleki Gellert din Odorheiu Secuiesc (jud. Harghita), a opus echipele clasate inaintea etapei pe locurile 1 (Minaur) si 7 (Vulturul).

&

Noul principal al Minaurului, Romulus Buia, a inceput partida cu urmatorul 11: Breban – Albu, Mondragon, Stan, Muresan – Vitan, Erdei, Donca (cpt.), Suciu – Ciocan, Pop. Patru modificari fata de primul 11 din partida precedenta (castigata pe teren propriu cu Olimpia MCMXXI Satu Mare cu 3-2): Mondragon i-a luat locul suspendatului Simion, Erdei in locul lui Buhan, Suciu in locul lui Dulca si Pop in locul lui Ciubancan.

&

De cealalta parte, oaspetii, antrenati de Mircea Fesnic si Dan Bucsa, au intrat pe teren in urmatoarea formula: Bledea – Bolboaca, Botond, Sabadis, Ormenisan – Kis, Curea, Alexis – Ciobanica Darius Farcas, Tothazan (cpt.). Fesnic a schimbat jumatate din echipa cu care a inceput in etapa precedenta (pierduta pe teren propriu cu CSM Sighetu Marmatiei): portarul Bledea, Lorant Kis, Sabadis, Ormenisan si Tothazan au intrat titluari in locul portarului Vele si a jucatorilor Sergiu Pop, Prangate, Catuna si Banc.

&

Liderul a inceput meciul bine, deschizand scorul in min. 6 prin Alexandru Pop (a fost acreditat cu autogol Paul Sabadas, care a deviat balonul in poarta lui Bledea), iar acelasi Pop il gaseste perfect pe Ciocan, care majoreaza avantajul Minurului in min. 35: 2-0 (vorba lui Dan Petrescu: cel mai periculos scor ? – poate si a lui Buia, pentru ca si in etapa precedenta Minaur a condus cu 2-0 inca din min. 24 si apoi s-a chinuit in ultimele minute sa marcheze golul victoriei).

&

La pauza, Fesnic ii scoate pe Alexis si Ormenisan si ii introduce pe teren pe Prangate si Banc, dar cei care continua sa marcheze sunt tot baimarenii, la 6 minute de la fluierul de inceput al celei de-a doua reprize, Raul Vitan stabilind scorul de forfait: 3-0. Fesnic schimba si varful de atac, inlocuindu-l pe capitanul Tothazan cu americanul Jamison Ingram format la PRO Player Development Center si venit in Romania in februarie 2024, la echipa de liga a IV-a din Salaj CS Barcau Nusfalau, de unde a fost transferat in vara la echipa comunala din Mintiu Gherlii.

&

Modifica si Buia, care raspunde cu o tripla schimbare, Batin, Sarosi si Ispas in locul lui Stan, Donca si Alexandru Pop (in min. 62), iar apoi ii introduce pe teren si pe Stanescu si Ciubancan in locul lui Vitan si Ciocan, dar meciul se indreapta spre un deznodamant previzibil, fara sa se mai intample nimic notabil pe tabela de marcaj: 3-0, scor final.

&

In urma victoriei, Minaur isi pastreaza pozitia de lider al Seriei a 10-a cu maxim de puncte, 12, iar in etapa urmatoare joaca in deplasare, pe Stadionul Clujeana, cu CS Sanatatea Servicii Publice.