AU PIERDUT – Echipa feminina Minaur Baia Mare pierde la Targu Jiu si coboara pe locul 11 in clasamen...

HANDBAL FEMININ – LIGA I. Miercuri, 1 mai 2024, in Sala Sporturilor din Targu Jiu, in meci contand pentru etapa a 23-a a Ligii I la handbal feminin, CSM Targu Jiu a castigat, cu 29-25 (17-12), partida cu CS Minaur Baia Mare. Meciul, arbitrat de cuplul bucurestean Theodor Serbu & Andrei Vasilescu, a opus echipele clasate inaintea etapei pe locurile 10 (Targu Jiu) si 9 (Baia Mare).

&

Baimarencele, care s-au impus in ultima partida directa, cea din turul campionatului, cu 27-25, aveau un bilant egal cu al gazdelor in meciurile directe: o victorie, un egal si o infrangere (CSM Targu Jiu a castigat ultima data in decembrie 2022, pe teren propriu, cu 24-21). Si in clasament cele doua echipe erau la egalitate de puncte, 24, departajate de golaveraj, precum si in privinta formei sportive de moment, ambele echipe avand cate doua victorii si 3 infrangeri in ultimele 5 etape.

&

Aparent meci tipic de pus ca argument al balantei, dar la Targu Jiu se castiga greu (doar Bistrita a invins in ultima perioada si la diferenta de doar un gol, 26-27), jiencele avand a patra cea mai eficienta aparare din campionat (desi sunt pe locul 10!), cu o medie de doar 27 de goluri primite/meci – e drept, gazdele de astazi au si penultimul cel mai slab atac din campionat, cu o medie de doar 24 de goluri marcate/meci.

&

De data aceasta, gazdele au intalnit o echipa cu aparare aproape inexistenta si doar in prima repriza au marcat de 17 ori, un adevarat record pentru CSM Targu Jiu. Prima jumatate a reprizei nu prevestea nicicum ceea ce avea sa urmeze: min. 15, 9-8. Insa dupa alte 9 minute, jiencele aveau deja 5 goluri avantaj: 15-10, pe fondul unei prestatii foarte bune a portarului Ekaterina Mihaylova Dzhukeva, bulgaroaica echipei gazda avand in prima repriza un procentaj al eficientei de 50%! - a parat 12 mingi. Repriza s-a incheiat cu 17-12, pe fondul unui joc foarte-foarte slab al baimarencelor.

&

A doua repriza a inceput tot cu gazdele in avantaj, dupa doar 4 minute acestea marind ecartul la 6 goluri (min. 34, 19-13). Cu extrema stanga Chiricuta, Moldovan si angoleza Simao Paulo in zi de gratie, jiencele au marit diferenta. Apoi incep sincopele si la gazde, antrenorul Popescu (Minaur) schimba tactica si joaca atacurile cu 7 jucatoare de camp (scoate portarul) – doi pivoti -, modificarea care da roade si cu 4 minute inainte de final Minaur se apropie la doar 1 gol: 26-25. Insa se fac greseli, portarul Dzhukeva e in zi mare, iar Andriichuk, Ciolan si Simao Paulo duc jiencele spre victorie: 29-25.

&

Pentru Minaur au marcat: Pavlovic (5 goluri), Ujkic (4 goluri), Ianasi, Spugnini Santome si Tanasie (cate 3 goluri), Cazanga si Popescu (cate 2 goluri), Vukajlovic, Bors si Kerekes (1 gol). Portarul Mihis, 6 interventii salvatoare. De la gazde s-au remarcat portarul Dzhukeva (cea mai buna de pe teren, 19 interventii salvatoare), Chiricuta si Moldovan (cate 7 goluri) si Simao Paulo (5 goluri).

&

In urma infrangerii, Minaur coboara pe locul 11, iar etapa viitoare joaca pe teren propriu, in 10 mai, cu SCM Gloria Buzau (locul 7).

&

* Foto: @CSM Targu Jiu

&

Andrei TUDORAN

Articolul AU PIERDUT – Echipa feminina Minaur Baia Mare pierde la Targu Jiu si coboara pe locul 11 in clasamentul Ligii I apare prima data in 2mnews.