VICTORIE CU FORCEPSUL – Minaur invinge greu, la Baia Mare, CSM Focsani, dupa lovituri de departajare...

HANDBAL MASCULIN – CUPA ROMANIEI. Miercuri, 1 mai 2024, in Sala Sporturilor Lascar Pana din Baia Mare, in meci contand pentru sferturile de finala ale Cupei Romaniei la handbal masculin, Minaur Baia Mare a castigat, cu 28-26 (14-14, 25-25), partida cu CSM Focsani 2007. Meciul, arbitrat de cuplul Ionut Cazan & Gesur Suliman (originari din Medgidia), a opus echipele care in campionat sunt clasate pe locurile 3 (Baia Mare) si 9 (Focsani).

&

Pana in aceasta faza a competitiei, Minaur, care a intrat doar in optimi, a trecut de CSM Vaslui (41-24), iar CSM Focsani de echipele de liga secunda CSM Alexandria (26-25 in turul 1) si CSM Oradea (40-31 in optimi), ambele meciuri disputate in deplasare.

&

Un meci care ar fi trebuit sa fie la discretia baimarenilor, veniti (sau ramasi) dupa eliminarea din semifinala EHF European Cup, s-a dovedit a fi unul cu multe emotii, in care focsanenii, porniti cu evident dezavantaj, desi in ultimul meci direct au reusit un rezultat de egalitate, la Focsani, in returul campionatului, 26-26, au incercat la Baia Mare sa fie butaruga mica a sferturilor Cupei, reusind sa conduca si cu 3 goluri (min. 19, 8-11) mult mai titratul sau adversar.

&

Repriza s-a incheiat cu 14-14, dar suporterii nu pareau panicati, mai ales ca in scurt timp de la revenirea de la vestiare, in min. 35, dupa reusita lui Fotache, Minaur conducea deja cu doua goluri: 17-15. Dar gazdele n-au reusit sa se desprinda decisiv si in min. 49 Marijanac egaleaza, 21-21, iar oaspetii incep din nou sa spere. Botea, Terekhov si Nagy (in aceasta ordine) sunt cei mai eficienti de la Minaur.

&

In ultimele 5 minute s-a intrat tot la egalitate: 23-23. Alexandru Sabou cere time-out. Probabil le spune ca gluma trebuie sa-nceteze, pentru ca se-ngroasa. Dar kazahul Makrischin nu-l aude si marcheaza pentru Focsani: 23-24. Egaleaza Kozakevych din 7 metri, dar Makrischin ii readuce pe oaspeti la conducere. Mai sunt 2 minute. Egaleaza Vujovic cu o bonba de la 9 metri, dar apoi, secunde se scurg, nu mai marcheaza nimeni, Sabou cere time-out. Mai sunt 26 de secunde. Minaur e in atac, oaspetii sunt in inferioritate numerica si meciul se termina la egalitate: 25-25.

&

Lovituri de departajare. Loterie. Kozakevych transforma (26-25), Yakup rateaza! Apoi marcheaza Botea: 27-25. Golea rateaza! Rateaza si Nagy. Rosu marcheaza si reduce diferenta: 27-26. Kotrc marcheaza si el, e 28-26 pentru Minaur. Makrischin… rateaza. Si meciul se incheie dupa 4 lovituri de 7 metri de fiecare echipa. Minaur a castigat cu 28-26 si s-a calificat in semifinale. Ce meci! Deloc recomandat persoanelor cu probleme cardiace.

&

Pentru Minaur au marcat: Botea, Kozakevych si Kotrc (cate 5 goluri), Da Silva Mollino (4 goluri), Nagy si Vujovic (cate 3 goluri), Fotache (2 goluri), Sabou (1 gol). Portarul Terekhov (cel care a adus victoria si calificarea): 12 interventii salvatoare. De la oaspeti s-au remarcat Makrischin (8 goluri), Yakup (5 goluri), Rata (4 goluri) si portarul Closca – 7 interventii salvatoare.

&

In semifinale s-au mai calificat campioana Dinamo (46-30 cu CSM Bacau), CSM Constanta (32-25 cu Steaua) si CSM Bucuresti (24-21 cu HC Buzau), toate jucand pe teren propriu.

&

* Foto genrica: @CS Minaur Baia Mare

&

Andrei TUDORAN

Articolul VICTORIE CU FORCEPSUL – Minaur invinge greu, la Baia Mare, CSM Focsani, dupa lovituri de departajare, si se califica in semifinala Cupei Romaniei apare prima data in 2mnews.