Baschet masculin: Dinamo Bucuresti - BCMU Pitesti 64-72, in Liga Nationala

a fost învinsă acasă de BCMU Pitești cu scorul de 72-64 (14-21, 18-10, 23-14, 17-19), joi, într-un meci din etapa a 14-a a Ligii Naționale de baschet masculin.

Dinamo, care are doar două succese în acest campionat, a început bine meciul și conducea cu 21-14 după primul sfert. Piteștenii au dominat jocul în următoarele două sferturi și au întors scorul, iar ultimele zece minute nu au adus schimbări esențiale, oaspeții câștigând la o diferență de opt puncte.

Cei mai buni de la echipa gazdă, care a pierdut ultimele trei partide de campionat, au fost Marko Sutalo 17 puncte, 3 recuperări, 3 pase decisive, și Slobodan Dundjerski 15 p, 3 rec, 8 pd.

De al BCMU Pitești, care venea după o victorie în fața campioanei CSM CSU Oradea, s-au evidențiat Vincent Hunter 20 puncte, 8 rec și Pavel Marinov 17 p, 8 rec, 7 pd.

În clasament, pe primul loc se află Steaua CSM Eximbank, cu 23 puncte (12 jocuri), urmată de U-Banca Transilvania Cluj, 21 p (11 j), BCMU Pitești, 21 p (13 j), BC CSU Sibiu, 20 p (12 j), etc. Dinamo a pasat ''lanterna roșie'' și ocupă penultimul loc (10), cu 14 puncte (12 j).

AGERPRES (AS/editor: Mihai Țenea, editor online: Andreea Lăzăroiu)

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – [email protected].

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.