Doua puncte muncite

CSU UV Timisoara – Stiinta Explorari Baia Mare 2-3 (-23, 25, 19, -22, -13)

Stiinta Explorari Baia Mare se intoarce din Banat cu doua puncte, in urma victoriei cu 2-3 (-23, 25, 19, -22, -13) in fata celor de la CSU UV Timisoara, partida ce a contat pentru etapa 11 a Diviziei A1 la volei masculin. O victorie venita dupa o lunga perioada de seceta pentru baietii antrenati de Marius Botea si Sorin Pop, care au sansa ca in etapa viitoare sa contabilizeze un nou succes, avand parte de un nou adversar accesibil.
Disputa cu banatenii s-a dovedit extrem de echilibrata, in special primele doua seturi si cel decisiv, solutionate la limita. Primul set a revenit oaspetilor la 23, dupa care actul doi s-a desfasurat sub aceleasi coordonate, adjudecat in final de gazde. Care au prins curaj si s-au impus si setul trei, la 19. Amenintati de posibilitatea unui nou esec, oaspetii castiga setul patru nu foarte usor, trimitand disputa in decisiv. Ultimul act se deruleaza pe muchie de cutit, acontat pana la urma de Stiinta Explorari, care castiga in final doua puncte, care-i permit consolidarea actualei pozitii.
Evolutia scorului o Setul I: 5-8, 11-17, 13-20, 19-22, 21-23, 23-25; Setul II: 4-6, 10-10, 12-16, 17-17, 18-19, 22-20, 23-24, 27-25; Setul III: 8-4, 12-8, 17-12, 17-17, 25-19; Setul IV: 4-8, 8-13, 12-15, 15-20, 20-22, 22-25; Setul V: 4-5, 10-11, 12-14, 13-15. o CSU UV Timisoara: Unguras 7 p, Gemanariu 20 p, Micu 14 p, Damian 12 p, Varlan 20 p, Holota 13 p, Maier (libero). Au mai jucat: Catrina, Rodina si Moica 2 p. Antrenor: Sorin Schiesz. o Stiinta Explorari Baia Mare: Raileanu, David 31 p, Aldea 13 p, Butnaru 11 p, S. Dragomir 7 p, Crisan 18 p, Iftime (libero). Au mai jucat: Tutea 10 p si Al. Dragomir. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop. o Au arbitrat: Cris-tian Santa si Andrei Savu (Cluj-Napoca). Observator FRV: Gheorghita Mitrasca (Zalau).

Rezultatele etapei 11: Universitatea Cluj-Napoca – SCM Gloria Buzau 3-1; Dinamo Bucuresti – Unirea Dej 3-0; CSM Campia Turzii – CSVM Zalau 0-3; CSU UV Timisoara – Stiinta Explorari Baia Mare 2-3; SCMU Craiova – Arcada Galati 2-3.

Etapa viitoare (sambata, 25 ianuarie): SCM Gloria Buzau – SCMU Craiova; Arcada Galati – CSU UV Timisoara; Stiinta Explorari Baia Mare – CSM Campia Turzii; CSVM Zalau – Dinamo Bucuresti; Unirea Dej – Universitatea Cluj-Napoca.

Post-ul Doua puncte muncite apare prima data in Graiul Maramuresului.