Dovada ca Mbappe e un caracter puternic

Franta a ratat sansa de a castiga din nou turneu final de EURO dupa 24 de ani de la victoria in fata Italiei. A mai disputat o finala, chiar pe teren propriu, in 2016, pierduta dupa prellungiri, in fata Portugaliei. Acum a fost trimisa acasa dupa 90 de minute de cea mai frumoasa echipa de la competitia din Germania, Spania, cu scorul de 2-1.

&

Faptul ca a reusit deschiderea scorului prin Kolo-Mouani nu a insemnat nimic pentru cocosii lui Didier Deschamps. Mai degraba i-a iritat pe iberici, acestia egaland mai intai prin bijuteria de gol a mezinului Lamine Yamal, cel mai tanar marcator la EURO la mai putin de 17 ani (ii face sambata, 13 iulie, cu o zi inaintea finalei). Apoi, Olmo a dat aproape imediat lovitura de gratie, faptul ca Jules Kounde a lovit mingea in drumul spre plasa nefiind autogol, pentru ca portarul Maignan era clar invins la executia ibericului.

Daca presa spaniola e in al noualea cer, pentru ca acum Furia Roja poate castiga a patra oara EURO, devenind nationala cea mai galonata din Europa (Germania are trei trofee) cea franceza e devstata si furioasa. Omul tinta pentru esec este indentificat in persoana starului Kylian Mbappe, cel care parea drogat dupa meci, ducandu-se glont spre banca lui, fara a felicita nici un adversar.

Kylian a inceput turneul cu acel mare necaz de care nu se face nimeni responsabil. In minutul 87 a primului meci, 1-0 cu Austria, singur a intrat cu toata forta cu fata in umarul unui adversar si s-a ales cu o fractura de piramida nazala. Nu a vrut operatie si a preferat sa poarte masca, dar nici un moment nu a putut juca bine cu ea.

A marcat un singur gol din penalty cu Polonia si a oferit assistul de la reusita lui Kolo Mouani contra Spaniei. Extrem de putin pentru statutul de MVP al echipei, motiv de a fi cel mai criticat jucator de la Les Bleus de presa franceza. In schimb, a fost conectat la maxim la politica, indemnandu-i pe francezi sa nu voteze extrema dreapta si fiind foarte fericit de victoria celei stangi, desi raul pare a fi mai mare.

Kylian Mbappe a avut puterea sa vorbeasca dupa meci, pe scurt, dar foarte clar, despre evolutia sa la acest EURO, care recunoaste ca a fost un mare fiasco.

,,Au facut un joc mai bun decat noi. Trebuie sa ne revizuim jocul. Am primit doua goluri repede si in repriza secunda am avut situatii in care puteam reveni, dar nu am facut-o.

Am jucat fara masca. Am luat decizia inainte de meci, deoarece ma saturasem de ea. L-am intrebat pe doctor daca pot sa renunt la ea si mi-a spus sa fac ce vreau.

Competitia este un esec. Am vrut sa fiu campion european, dar nu am reusit. Asa este in fotbal. Trebuie sa mergem mai departe. A fost un sezon lung, dar plec in vacanta sa ma odihnesc. Imi va face foarte mult bine, din punct de vedere fizic si psihic. Asta a fost tot.

E simplu, acum mergem acasa. Apoi, ma voi odihni, dupa care incep o noua etapa a vietii".

The post Dovada ca Mbappe e un caracter puternic appeared first on Cotidianul RO.