Franta si Cehia sunt la egalitate, 1-1, in finala Fed Cup

Franța și Cehia sunt la egalitate, 1-1, în finala competiției feminine de tenis Fed Cup, la Strasbourg, gazdele restabilind egalitatea după ultimul meci al zilei de sâmbătă, câștigat de Caroline Garcia în fața Petrei Kvitova, 7-6 (6), 6-3.

Caroline Garcia ocupă locul 23 în clasamentul WTA, iar Petra Kvitova este a 11-a jucătoare a lumii.

Meciul, echilibrat, a durat o oră și 52 de minute și a fost departe de dramatismul primei partide a zilei.

În primul meci, Karolina Pliskova, locul 6 în ierarhia WTA, a învins-o pe Kristina Mladenovic (42) în trei seturi, 6-3, 4-6, 16-14.

Meciul a fost unul maraton, de trei ore și 48 de minute. Când Pliskova conducea cu 5-2 în setul 3, s-a văzut antrenată în cel mai lung game jucat vreodată într-o finală de Fed Cup, comentează AFP.

Ultimele două întâlniri de simplu se vor disputa duminică și vor fi urmate de partida de dublu.

Cehia a câștigat Fed Cup de patru ori în ultimii cinci ani (2011, 2012, 2014 și 2015).

AGERPRES (editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Adrian Dădârlat)

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – [email protected].

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.