GREU, DAR AU CASTIGAT – Minaur Baia Mare castiga la Oradea, dupa o revenire pe final, si incheie tur...

LIGA NATIONALA – HANDBAL MASCULIN. Sambata, 26 noiembrie 2022, in Sala Sporturilor ,,Antonio Alexe" din Oradea, in meci contand pentru etapa a 13-a a Ligii Nationale de handbal masculin (ultima a turului), CSM Oradea a pierdut, cu 22-25 (9-13), partida cu Minaur Baia Mare. Meciul, arbitrat de cuplul resitean Dorel Gurbina & Emilian Stanciu, a opus echipele clasate inaintea etapei pe locurile 14 (Oradea) si 3 (Baia Mare), cu oaspetii pornind din postura de favorita evidenta, in pofida celor 5 jucatori indisponibili.

&

Iar elevii lui Alexandru Sabou si-au respectat statutul, invingand chiar daca mai greu de cat se sconta si mai greu chiar decat indica scorul final, Minaur pierzand un avantaj de 6 goluri (10-16) in vreo 20 de minute, gazdele reusind sa intre in avantaj (22-21) cu 5 minute inaintea finalului.Un final in care orgoliul ranit al vicecampioanei en-titre a facut ca baimarenii sa mai inscrie de 4 ori fara sa primeasca niciun gol.

&

Pentru Minaur au inscris: Kozakevych (8 goluri), Bera (6 goluri), Cabut (4 goluri), Pop (3 goluri), Da Silva Mollino (2 goluri), Fotache si Ratkovic (cate 1 gol). De la gazde s-au remarcat Djukic si Bosca (cate 5 goluri). In urma victoriei, Minaur ramane pe locul 3 in clasamentul Ligii Nationale si etapa urmatoare, a 14-a, joaca in deplasare, cu CSM Suceava (locul 10 dupa aceasta etapa), in 3 decembrie de la ora 19.15.

&

Andrei TUDORAN

Articolul GREU, DAR AU CASTIGAT – Minaur Baia Mare castiga la Oradea, dupa o revenire pe final, si incheie turul pe locul 3 in Liga Nationala apare prima data in 2mnews.