VICTORIE PREVIZIBILA – CSM Sighetu Maramatiei a castigat, pe teren propriu, derby-ul nou-promovatelo...

FOTBAL – LIGA A III-A. Sambata, 26 noiembrie 2022, pe Stadionul Municipal Solovan din Sighetu Marmatiei, in meci contand pentru etapa a 14-a a Ligii a III-a Seria a 10-a fotbal, CSM Sighetu Marmatiei a castigat, cu (), partida cu CSM Victoria Carei. Un meci intre doua nou-promovate, arbitrat la centru de Dragos Nicolae Lunca din Cluj-Napoca, care a opus echipele clasate inaintea etapei pe locurile 7 (Sighetu Marmatiei) si 10 (Carei) si care a pornit cu echipa gazda din postura de favorita.

&

Antrenorul Adrian Iencsi (CSM Sighetu Marmatiei) a inceput partida cu urmatoarea formula de joc: Cebotari – Catrina, Dunca, Ardelean, A. Novoselenszki – Tututa, Deivid, Gherasim (cpt.), Pop – Patrascan, R. Novoselenszki. O singura modificare fata de primul 11 din meciul precedent, Patrascan in locul lui Gondiu (indisponibil).

&

Gazdele si-au respectat statutul, spulberand inca din prima repriza lanterna rosie. Dupa primele 45 de minute, nu se mai punea problema invingatoarei, sighetenii conducand cu un confortabil 3-0 in urma golurilor marcate de Viorel Patrascan (min. 14), Cristian Catrina (min. 16) si Simion Pop (min. 39, din penalty).

&

Repriza a doua a inceput tot in nota de dominare a sighetenilor, care s-au distantat de oaspeti in min. 61, dupa reusita lui Raul Novoselenszki (min. 61) in poarta veteranului Gorbe (35 de ani). Oaspetii au avut ca singura consolare golul de onoare, marcat in minutele de prelungiri, de Janos Ervin Kinczel. Pentru sigheteni a fost ultimul meci al anului in fata propriilor suporteri, un meci fara istoric, pe care l-au controlat in totalitate.

&

CSM Sighetu Marmatiei – Victoria Carei: 4-1 (3-0), au marcat Viorel Patrascan (min. 14), Cristian Catrina (min. 16), Simion Pop (min. 39 – 11 metri), Raul Novoselenszki (min. 61) / Janos Ervin Kinczel (min. 90+2).

&

Iata rezultatele compelete inregistrate in etapa a 14-a a Seriei a 10-a:

o Lotus Baile Felix – Minerul Ocna Dej: 3-2 (1-1)

o CSM Sighetu Marmatiei – Victoria Carei: 4-1 (3-0)

o SCM Zalau – Sportul Simleu Silvaniei: 2-1 (1-0)

o FC Bihor Oradea – CFR Cluj 2: 4-0 (1-0)

o CSM Satu Mare – Gloria Bistrita Nasaud: 1-0 (0-0).

&

In pofida victoriei, sighetenii au ramas in clasamentul Seriei a 10-a pe locul 7, cu 14 puncte (e mare diferenta de puncte intre primele 6 echipe si ultimele 4), si in etapa urmatoare, a 15-a, vor juca in deplasare, in 3 decembrie, de la ora 14.00, cu CSM Satu Mare (echipa clasata pe locul 3 inaintea acestei etape) – este ultimul meci oficial al anului, campionatul urmand sa fie intrerupt pana in 11 martie 2023.

&

* Foto: @CSM Sighetu Marmatiei

&

Andrei TUDORAN

Articolul VICTORIE PREVIZIBILA – CSM Sighetu Maramatiei a castigat, pe teren propriu, derby-ul nou-promovatelor cu ultima clasata din serie apare prima data in 2mnews.