JO Paris 2024, tenis feminin: Irina Begu a fost eliminata de Iga Swiatek / Ana Bogdan a pierdut in f...

Jucatoarea romana de tenis Irina Begu a fost invinsa de poloneza Iga Swiatek, liderul mondial la zi, cu 6-2, 7-5, sambata, in prima runda a probei feminine de simplu din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris, turneu gazduit de arenele de la Roland Garros, transmite Agerpres.

Swiatek (23 ani) s-a impus dupa o ora si 45 de minute, revenind in setul al doilea dupa ce Begu (33 ani, 136 WTA) a avut 5-3.

Swaitek castigase si primul lor meci direct, in 2021, in turul al treilea la Wimbledon, cu 6-1, 6-0.

Meciul s-a desfasurat pe terenul Philippe-Chatrier, cu acoperisul tras, din cauza ploii.

Begu se afla la a treia sa editie a Jocurilor Olimpice, dupa ce a pierdut in primul tur la simplu si in 2012 la Londra si in 2016 la Rio. Cel mai bun rezultat olimpic al sau este atingerea sferturilor de finala la dublu mixt in 2016, alaturi de Horia Tecau.

Irina Begu va juca la Paris si la dublu feminin, alaturi de Monica Niculescu, impotriva taiwanezelor Su-Wei Hsieh/Chia Yi Tsao.

Ana Bogdan a pierdut in fata numarului 5 WTA, Jasmine Paolini

Jucatoarea romana de tenis Ana Bogdan a fost invinsa de italianca Jasmine Paolini, cu scorul de 7-5, 6-3, sambata, in prima runda a probei feminine de simplu, la Jocurile Olimpice 2024, turneu gazduit de arenele de la Roland Garros.

Ana Bogdan (31 ani, 96 WTA), aflata la debutul sau olimpic, s-a inclinat dupa o ora si 40 de minute in fata numarul cinci mondial, una dintre cele mai in forma jucatoare din circuit, cu finale la Roland Garros si Wimbledon in acest an.

Ana Bogdan nu traverseaza un moment prea bun, aceasta fiind a cincea sa infrangere consecutiva, serie inceputa chiar la Roland Garros in turul al treilea.

Romanca a avut un debut bun de meci si a condus cu 4-1 in primul set, dar apoi a pierdut patru ghemuri la rand, fiind invinsa cu 7-5. Paolini a controlat actul secund, castigand cu 6-3.

Meciul s-a desfasurat pe terenul Suzanne-Lenglen, cu acoperisul tras, din cauza ploii.

Ana Bogdan va juca si la dublu feminin, alaturi de Jaqueline Cristian, adversarele din primul tur fiind japonezele Shuko Aoyama/Eni Shibahara.