Nationala de fotbal feminin a invins Grecia cu 4-0, dar a ratat calificarea directa la Europene. Cu...

Atât de aproape de un vis ce părea, poate, imposibil la startul campaniei de calificare, tricolorele s-au năpustit spre poarta elenă încă din startul partidei. Andreea Voicu şi Florentina Olar au fost primele care şi-au încercat norocul. Defensiva oaspete a cedat presiunii, iar Alexandra Lunca a deschis scorul în minutul 5.

Având nevoie de un golaveraj cât mai bun, tricolorele nu au făcut pasul înapoi şi au continuat să atace, dar Olar şi Rus nu au fost inspirate în faţa lui Peletidou. În minutul 15, tabela s-a modificat din nou, cea care a marcat fiind Maria Ficzay: o frumoasă lovitură de cap. 2-0, dar atacurile continuă! Lunca şi Olar au mai irosit două şanse înainte de pauză, a relatat site-ul Federaţiei Române de Fotbal.

Partea a doua începe la fel. Ale noastre în atac, Grecia în defensivă. Flori, căpitanul României, nu a avut însă noroc, trimiţând pe deasupra porţii dintr-o poziţie ideală şi tabela a rămas neschimbată! Finlanda era condusă, dar Rusia avea 4-0 cu Croaţia şi mai aveam nevoie de minimum două goluri. A venit minutul 76, când Vătafu a marcat cu capul, dar rusoaicele au făcut-o şi ele. 3-0 la Cluj, 5-0 în Rusia. Trei minute mai târziu, Bâtea a prins un şut excepţional, marcând şi apropiindu-ne mai mult de Euro 2017!

Finalul de meci s-a jucat doar în jumătatea Greciei, dar ocaziile de gol s-au rărit. Tărăşilă a şutat din marginea careului peste poartă şi minutele se scurgeau în defavoarea noastră. Nu s-a mai marcat, iar fetele noastre mai au de luptat pentru a-şi atinge visul. Pentru elevele lui Mirel Albon urmează barajul, “dubla” cu Portugalia, programată pe 17 şi 25 octombrie.