Play-off-ul Ligii Nationale masculine de baschet. U-BT Cluj conduce pe SCM Craiova. Programul "sfert...

Play-off-ul Ligii Nationale masculine de baschet. Luni, primul meci dintre U-BT Cluj – SCMU Craiova. Programul "sferturilor". Se joaca dupa sistemul cel mai bun din cinci meciuri.

Meciul 1
Luni

19.00 U-BT Cluj – SCMU Craiova 100-74

Principalii marcatori ai partidei au fost Moldoveanu 16 puncte, Dykes 15, pentru U, respectiv Taylor 14 si Gavrila 12 puncte pentru oaspeti.

Vineri

Meciurile 3 si 4 sunt programate intre 18-22 aprilie, iar cele decisive, daca va fi cazul, in 24 si 25 aprilie. Semifinalele sunt programate in 1 si 3 mai, 8 si 10 mai, 13 mai, iar finalele pentru medalii in 19 si 21 mai, 26 si 28 mai, respectiv 31 mai, toate urmand a se disputa in sistemul "cel mai bun din cinci meciuri".

In acest sezon nu va retrograda nicio echipa in esalonul secund, dupa retragerea in timpul competitiei a formatiilor CSM Ploiesti si BCM Baia Mare.

U-BT Cluj-Napoca s-a calificat pentru a 19-a oara consecutiv in playoff-ul Ligii Nationale de baschet masculin. Ultima data cand ardelenii nu au patruns intre primele opt echipe ale tarii s-a intamplat in 1998, cand echipa de pe Somes s-a clasat pe locul 11, informeaza www.24secunde.ro.

BC Mures se afla la cel de-al 8-lea playoff consecutiv in campionatul national al Romaniei la baschet masculin.

CSM CSU Oradea abordeaza cel de-al 7-lea playoff consecutiv in LNBM.

Steaua CSM EximBank Bucuresti se califica in playoff-ul Ligii Nationale pentru a 3-a oara in succesiune.

BC CSU Sibiu si SCM Universitatea Craiova se afla la cea de-a 2-a participare succesiva fiecare in fazele eliminatorii.

BC SCM Timisoara si BCM U Pitesti nu au jucat in playoff-ul LNBM in sezonul precedent. Ambele revin in fazele eliminatorii dupa un an de absenta.

Cititi si U-BT Cluj a invins Steaua, in derby-ul rundei. S-au stabilit meciurile din play-off-ul Ligii Nationale de baschet masculin

&

Post-ul Play-off-ul Ligii Nationale masculine de baschet. U-BT Cluj conduce pe SCM Craiova. Programul "sferturilor" apare prima data in Libertatea.ro.