PREVIZIBILA VICTORIE – Explorari Baia Mare castiga clar la Timisoara si bifeaza a doua victorie in a...

VOLEI MASCULIN – LIGA I. Sambata, 25 noiembrie 2023, in Sala de sport a Universitatii de Vest Timisoara, in meci contand pentru etapa a 7-a a Ligii I (Divzia A1) de volei masculin, CSU Universitatea de Vest Timisoara a pierdut, cu 1-3 (23-25, 19-25, 25-20, 15-25), partida cu CS Stiinta Explorari Baia Mare. Meciul, arbitrat de clujenii Cristian Santa (principal) si Marius Santa (secund), a opus echipele clasate inaintea etapei pe locurile 12 (Timisoara) si 10 (Baia Mare).

&

Nedrept implicata in acest derby al codaselor (pentru ca a disputat pana acum meciuri cu echipele mult mai puternice din campionat), aparent Explorari avea de indeplinit o formalitate, formatia-gazda, codasa Ligii I, neavand nu doar niciun meci castigat, ci si niciun set castigat in precedentele 6 partide, o pretentendenta clara la retrogradare alaturi de cealalta echipa cu 0 puncte dupa 6 meciuri, U. Cluj.

&

Totusi, primul set avea sa indice faptul ca banatenii isi vor vinde scump pielea, baimarenii reusind sa se impuna la o diferenta minima, 23-25, dupa un set muncit si incheiat in 26 de minute de joc efectiv. Si setul 2 a inceput sub semnul echilibrului, gazdele agatandu-se de orice minge, dar experienta superioara a echipei baimarene i-au adus cel de-al doilea set, adjudecat cu 25-19, dupa 20 de minute de joc.

&

Al treilea set nu avea sa fie si ultimul, intr-o partida cu multe erori nefortate, dar angajanta prin ardoarea cu care timisorenii au luptat pentru orice minge. Inceput surprinzator in nota de dominare a gazdelor, care au condus cu 5 puncte (12-7) si au ajuns la jumatatea setului cu scorul 13-8, s-a sfarsit prin goana oaspetilor in urmarirea adversarului, baimarenii reusind sa recupereze si sa revina fantastic (16-13), dar apoi au cedat din nou initiativa, timisorenii distantandu-se din nou la 19-14, cand antrenorul Marius Botea (Explorari) a cerut time-out. Se face 22-17 si setul e compromis, banatenii se impun cu 25-20, in 25 de minute.

&

Si setul 4 a fost inceput mai bine de gazde (4-2), dar baimarenii nu i-au mai ignorat atat de mult si au revenit 9-9, apoi trecand la conducere: 9-12, 10-13, 12-14. Dupa aceea, timisorenii au cedat total, Explorari facand 7 puncte consecutive (12-21) si impunandu-se in 22 de minute: 15-25.

&

Pentru Explorari au punctat: Ramirez Pita (19 puncte), David (12 puncte), Cheaga (10 puncte), Balai (9 puncte), Silvasan-Pasca (7 puncte), Da Silva Santos (3 puncte), Catrina (2 puncte). De la gazde s-au remarcat Moraru si Varlan (cate 12 puncte), Dragan (9 puncte), Morosan (8 puncte).

&

Explorari a fost net superioara in acest meci (care durat 93 de minute de joc efectiv), baimarenii impunandu-se la toti parametri tehnici semnificativi. Iata o statistica a acestora (Timisoara vs. Baia Mare): 46-53 atacuri decisive, 3-5 asi (puncte direct din serviciu), 4-4 blocaje decisive, 29-34 puncte pe greseala adversarilor.

&

In urma victoriei, Explorari bifeaza a doua victorie si mai adauga 3 puncte la zestrea din aceasta editie de campionat, urcand pe locul 9 cu 6 puncte (2 victorii si 5 infrangeri), iar in etapa viitoare joaca tot in deplasare, cu Steaua Bucuresti (locul 7 inaintea acestei etape).

&

* Foto arhiva

&

Andrei TUDORAN

Articolul PREVIZIBILA VICTORIE – Explorari Baia Mare castiga clar la Timisoara si bifeaza a doua victorie in actuala editie a Ligii I apare prima data in 2mnews.