INFRANGERE – CSM Sighetu Marmatiei a pierdut pe teren propriu si al optulea meci din acest sezon, ra...

VOLEI FEMININ - LIGA A II-A. Sambata, 25 noiembrie 2023, in Sala de sport a Liceului Tehnologic Forestier din Sighetu Marmatiei, in meci contand pentru etapa a 8-a a Seriei Vest Divizia A2 de volei feminin, CSM Sighetu Marmatiei a pierdut, cu 0-3 (14-25, 22-25, 14-25), partida cu CSU Oradea. Meciul, arbitrat de Ionut Buciu (principal) si Nicolae Ion Tita (secund), a opus echipele clasate inaintea etapei pe locurile 6 (ultimul loc, Sighetu Marmatiei) si 2 (Oradea).

&

Seria Vest a diviziei secunde de volei feminin, dominata autoritar de echipa U. Cluj, o are ca a doua favorita la barajul de promovare pe echipa oradeana, asa ca meciul de la Sighetu Marmatiei a pornit cu oaspetele din postura de favorite, calculul hartiei fiind respectat si de aceasta data, oradencele fiind net superioare adversarelor care au ramas unica echipa din serie fara nicio victorie dupa 8 partide.

&

Primul set s-a sfarsit repede, dupa doar 17 minute, oaspetele impunandu-se la 14. In setul 2, sighetencele incep mai bine (3-1, 7-2, 10-4) si trec in a doua jumatate a setului cu un avantaj aparent confortabil: 13-6. Numai in aparenta si doar pentru o echipa experimentata diferenta de 7 puncte la jumatatea setului reprezinta un avantaj decisiv, in cazul acesta s-a dovedit a nu fi, oradencele apasand pedala de acceleratie si revenind fantastic, reusind sa egaleze la 15 (practic, in timp de oaspetele au punctat de 8 ori, gazdele au reusit doar doua puncte) si chiar sa preia conducerea (15-16, 16-17). Setul a fost castigat de CSU Oradea, dupa 24 minute: 25-22.

&

In fine, setul 3, care avea sa fie si ultimul, a continuat in aceeasi nota, oaspetele distantandu-se la 5 puncte (5-10), diferenta pastrata si la jumatatea setului: 8-13. In a doua parte a ultimului set, oradencele au jucat parca singure, facand punct dupa punct si ajungand la 8-18, moment in care mai punea doar intrebarea privind durata setului (si a meciului). A fost cel mai slab set facut de sighetence, care a survenit, paradoxal, dupa cel de-al doilea, care a fost cel mai bun. Poate asta este una dintre principalele probleme de la echipa: inconstanta/lipsa de concentrare sustinuta. CSU a castigat setul final cu 14-25, intr-un meci in care s-a impus in minim de seturi, dupa doar 60 de minute de joc efectiv.

&

In urma infrangerii, CSM Sighetu Marmatiei ramane fara victorie si fara niciun punct dupa 7 partide si pe ultimul loc (6). In etapa urmatoare, vor juca tot pe teren propriu, in 2 decembrie 2023, cu liderul seriei, CS U. NTT DATA Cluj, echipa cu 7 victorii in 7 meciuri (au pierdut doar doua seturi in cele 7 partide). Misiune imposibila.

&

Andrei TUDORAN

Articolul INFRANGERE – CSM Sighetu Marmatiei a pierdut pe teren propriu si al optulea meci din acest sezon, ramanand singura echipa din Liga a II-a fara victorie apare prima data in 2mnews.