Romania s-a calificat in optimile Euro 2024 dupa 1-1 cu Slovacia

La meci este prezent si premierul Marcel Ciolacu.

UPDATE -

La pauza, scorul este 1-1.

Slovacia a deschis scorul in minutul 24, prin Duda. Pentru tricolori a marcat Razan Marin, in minutul 37, dintr-un penalti acordat pentru un fault la Ianis Hagi.

La partida Ucraina - Belgia, scorul la pauza este 0-0.

Clasamentul grupei E, dupa o repriza: 1. Romania - 4 puncte, 2. Belgia - 4 puncte, 3. Slovacia - 4 puncte, 4. Ucraina - 4 puncte.

UPDATE -

Din nou toate echipele din grupa E sunt la egalitate de puncte, de aceasta data patru puncte. Romania este lider, urmata de Belgia, Slovacia si Ucraina.

UPDATE -

Razvan Marin a egalat in minutul 37, din penalti

Arbitrul a acordat un penalti, dupa consultarea VAR, pentru un fault in careu asupra lui Ianis Hagi.

UPDATE -

In acest moment, in clasamentul grupei E tricolorii au coborat pe ultimul loc. Slovacia este lider, cu sase puncte, Belgia este pe doi, cu trei puncte, Ucraina este pe trei, cu patru puncte, iar Romania pe patru, cu trei puncte.

UPDATE -

Slovacia conduce cu 1-0. A marcat Duda, in minutul 24

La meciul Ucraina - Belgia, scorul este 0-0.

UPDATE -

Aproape tot stadionul a intonat la unison imnul national.

STIREA INItIALA

De la aceeasi ora se disputa in grupa E si partida Belgia - Ucraina.

Romania este lider in clasamentul grupei, dar toate cele patru echipe au cate trei puncte, fiind departajate doar de golaveraj. Pe locul doi este Belgia, pe trei se afla Slovacia si pe patru Ucraina.

In primele doua meciuri, Romania a invins Ucraina, scor 3-0, si a pierdut cu Belgia, scor 0-2. Slovacia a trecut de Belgia, scor 1-0, si a pierdut cu Ucraina, scor 1-2.

Echipele de start la confruntarea Slovacia - Romania:

SLOVACIA: 1. Dubravka - 2. Pekarik, 3. Vavro, 14. Skriniar, 16. Hancko - 19. Kucka, 22. Lobotka, 8. Duda - 26. Schranz-cpt, 18. Strelec, 17. Haraslin. Selectioner: Francesco CalzonaRezerve: 12. Rodak, 23. Ravas - 4. Obert, 5. Rigo, 6. Gyomber, 7. Suslov, 9. Bozenik, 10. Tupta, 11. Benes, 13. Hrosovsky, 15. De Marco, 20. Duris, 21. Bero, 24. Sauer, 25. Kosa

ROMANIA: 1. Nita - 2. Ratiu, 3. Dragusin, 15. Burca, 11. Bancu - 6. M. Marin - 10. Hagi, 18. R. Marin, 21. Stanciu-cpt, 17. Coman - 19. Dragus. Selectioner: Edward IordanescuRezerve: 12. Moldovan, 16. Tarnovanu - 4. Rus, 5. Nedelcearu, 7. Alibec, 8. Cicaldau, 9. Puscas, 13. Mihaila, 14. Olaru, 20. Man, 22. Mogos, 23. Sorescu, 24. Racovitan, 25. Birligea, 26. Sut

Meciul de la Frankfurt este arbitrat de germanul Daniel Siebert, ajutat de Jan Seidel si Rafael Foltyn, in timp ce rezerva este Felix Zwayer. In Camera VAR se afla germanii Bastian Dankert si Christian Dingert, dar si italianul Massimiliano Irrati.

Pana acum, s-au calificat in optimile Euro 2024 unsprezece echipe: Germania, Elvetia (grupa A), Spania, Italia (grupa B), Anglia, Danemarca, Slovenia (grupa C), Austria, Franta, tarile de Jos (grupa D) si Portugalia (grupa F).