S-a incheiat partida Simonei Halep din turul I la Bucharest Open. Ce a facut cu Barbora Krejcikova

Simona Halep

Halep a acuzat schimbarea suprafeţei de joc, trecând pe zgură după ce recent a evoluat pe iarbă, la Wimbledon. Ea a început greu, cu lovituri necalibrate, cu greşeli, având în faţă o adversară tenace, cu un bagaj tehnic de lovituri destul de bogat.

Krejcikova a început mai bine şi a avut un break în ghemul al doilea şi două mingi de 4-0. Halep le-a anulat, a echilibrat partida, dar nu s-a putut opune pierderii primului set, scor 3-6, după 44 de minute.

Simona Halep şi-a dat apoi drumul la joc, şi-a ridicat nivelul de concentrare şi diferenţa de valoare şi-a spus cuvântul. Până la final a mai cedat doar două ghemuri, ambele pe propriul serviciu. După două seturi încheiate cu acelaşi scor 6-1 şi după o oră şi 43 de minute, românca a ajuns în turul al doilea la turneul pe care l-a câştigat la ediţia inaugurală, în 2014.

În faza următoarea, ea va evolua cu Isabella Şinikova, locul 156 WTA, de asemenea venită din calificări. Bulgăroaica a învins-o, în prima manşă, cu 6-2, 3-6, 6-3, pe Katerina Kozlova din Ucraina, locul 95 WTA.