Campioana en titre de la Roland Garros, romanca Simona Halep, a fost invinsa fara drept de apel de americanca Amanda Anisimova (17 ani), cu 6-2, 6-4, joi, in sferturile de finala ale turneului parizian de Mare Slem, informeaza AGERPRES.

Halep (27 ani), numarul trei mondial, a fost dominata de Anisimova (512 WTA), care a avut un plus de agresivitate, de rapiditate si de inspiratie, castigand in 68 de minute.

In primul set, Halep a reusit sa faca oarecum fata asalturilor americancei pana la 2-2, dupa care erorile numeroase facute de romanca si jocul excelent al tinerei de origine rusa au facut ca primul set sa se incheie cu un sec 6-2 pentru Anisimova, in 28 de minute.

Anisimova a inceput in forta si actul al doilea, conducand cu 3-0 si 4-1. Halep a avut un reviriment, ajutata si de o serie de erori ale adversarei si a reusit sa egaleze, 4-4. Campioana a ratat o minge de break la 4-4, a pierdut ghemul, iar momentul psihologic a apasat-o gresind cateva mingi in ultimul ghem la serviciu (4-6).

Fiecare jucatoare a avut cate un as, iar Halep a comis doua duble greseli. Anisimova a fost mai buna la ambele servicii, 65%-52% la primul, 64%-53% la al doilea. Daca Halep a fructificat doar o minge de break din sapte create, Anisimova a avut un procentaj mult mai bun, 4/7. Americanca a fost net superioara la mingile direct castigatoare (winners), cu 25-16, chiar daca a facut mai multe erori nefortate, 24-17. Totalul punctelor a fost favorabil clar americancei, 68-52.

Anisimova a devenit cea mai tanara jucatoare americana care atinge semifinalele unui turneu de Mare Slem dupa 1997, cand Venus Williams a jucat finala. Totodata, Anisimova este cea mai tanara americanca semifinalista la Roland Garros din 1990, de la Jennifer Capriati.

Simona Halep, care venea dupa cea mai clara victorie a sa in istoria participarilor la Roland Garros, 6-1, 6-0 cu poloneza Iga Swiatek, in 45 de minute, va primi un cec de 415.000 euro si 430 de puncte WTA. Romanca va cobori de pe locul al treilea in ierarhia mondiala, dar va ramane in top 10.

The post Tenis: Simona Halep, invinsa fara drept de apel de Amanda Anisimova, in sferturi la Roland Garros appeared first on ZiarMM.