Ucraina a castigat titlul mondial la Under 20! De la gafa lui Morutan la minunea de la Lodz. VIDEO

Echipa nationala Under 20 a Ucrainei a castigat, duminica, titlul mondial, dupa o finala de poveste impotriva reprezentativei Coreei de Sud. Ucrainenii, cu zece jucatori din lotul Under 19 care ne invingea in primavara anului trecut la Ploiesti in preliminariile Europeanului si cu acelasi selectioner Oleksandr Petrakov, sunt acum noii regi ai fotbalului juvenil.

Ucraina a castigat titlul mondial la Under 20

Formatia Ucrainei a castigat in premiera titlul mondial la categoria Under 20, dupa un parcurs senzational la turneul final din Polonia, care a culminat cu victoria din finali in fata Coreei de Sud, scor 3-1. Asiaticii au deschis scorul foarte repede prin Lee Kang-in, in minutul 5 din penalty, dar europenii au revenit pana la pauza si au restabilit egalitatea prin Vladyslav Supriaha, in minutul 34.

Jucatorul lui Dinamo Kiev, care la acest turneu final nu mai inscrisese niciun gol, a devenit in partea secunda eroul Ucrainei, reusind golul desprinderii in minutul 53. Din acest moment, sud-coreeni s-au aruncat in atac in incercarea de a reveni pe tabela de marcaj, dar s-au lovit de portarul imprumutat de Real Madrid la Leganes, Andriy Lunin. Mai mult, cei care au punctat au fost tot este europenii prin Heorhii Tsitaishvili in minutul 89.

Jucatorii Ucrainei sarbatoresc castigarea titlul mondial Under 20 (sursa foto: fifa.com)

Ucraina a terminat turneul final fara infrangere

Ucrainenii au incheiat turneul final fara sa cunoasca gustul infrangerii. Ei au incheiat Grupa D pe primul loc dupa victorii cu Statele Unite ale Americii, scor 2-1, si cu Qatar, scor 1-0, si o remiza cu Nigeria, scor 1-1. In optimile de finala, est europenii au trecut extrem de clar de Panama, scor 4-1, pentru ca in sferturi sa rapuna Columbia, scor 1-0. Insa marea surpriza au produs-o in semifinale, acolo unde au invins cu 1-0 puternica formatie a Italiei, desi au jucat pe final in inferioritate numerica. In finala mica, italienii au fost invinsi si de Ecuador, scor 0-1.

In martie 2018, echipa Under 19 a Ucrainei, din care faceau parte multi fotbalisti care au cucerit acum titlul mondial, a fost la un pas sa nu prinda turneul final al Campionatului European. Reprezentativa Romaniei avea nevoie de un singur punct pentru a merge la turneul final din Finlanda, iar meciul decisiv cu ucrainenii era la Ploiesti. Totul mergea excelent pentru "tricolori", mai ales ca Olimpiu Morutan deschidea scorul in minutul 77. Insa, jucatorul care se pregatea de trecerea la FCSB si-a scos tricoul pentru a sarbatori reusita si a primit al doilea cartonas galben si a fost eliminat. De aici totul s-a intors si ucrainenii s-au impus cu 2-1 cu un gol marcat la ultima faza. Apoi, ei au ajuns pana in semifinale la Euro.