Decizie la masa verde. Cine a castigat meciul ASA Tg. Mures-Pandurii, intrerupt dupa prima repriza

În plus, gruparea gorjeană a primit și o penalitate sportivă în valoare de 113.400 de lei, conform Agerpres.

"În baza art. 79.6 din RD, cu aplicarea art. 34 din RD, se sancționează clubul CS Pandurii Tg. Jiu cu forfait (3-0) în favoarea echipei FC ASA 2013 Tg. Mureș, scăderea a trei puncte în clasament și o penalitate sportivă de 113.400 lei", se arată în soluția comisiei publicată, miercuri, pe site-ul oficial al Ligii Profesioniste de Fotbal.

Meciul ASA Târgu Mureș — Pandurii Târgu Jiu, din 18 decembrie, contând pentru etapa a 21-a a Ligii I, a fost întrerupt după pauză de arbitrul Marius Avram, oaspeții refuzând să mai iasă pe teren din cauza gheții de pe suprafața de joc.

ASA conducea cu scorul de 2-0 la pauză, prin golurile marcate de Gabriel Mureșan (19) și Vlad Morar (37).

Echipa Pandurii a avut la Târgu Mureș doar cu 15 jucători pe foaia oficială, Marian Pleașcă și Lucian Sânmărtean refuzând să joace, din cauza terenului înghețat, pe care jucătorii cu greu și-au putut menține echilibrul.