VICTORIE MARE – Stiinta Baia Mare se califica in finala pentru al 4-lea titlu consecutiv de campioan...

RUGBY – LIGA NATIONALA. Duminica, 27 noiembrie 2022, pe Arena Zimbrilor din Baia Mare, in meci contand pentru semifinala Ligii Nationale de rugby (desfasurata in mansa unica), CSM Stiinta Baia Mare a castigat, cu 11-9 (0-6), partida cu SCM USAMVB Timisoara, calificandu-se in finala pentru titlul de campioana nationala. A fost un veritabil derby al semifinalei Ligii Nationale, care a opus campioana en-titre (Baia Mare) detinatoarei Cupei Romaniei (Timisoara).

&

Baimarenii, porniti in meci cu avantajul terenului propriu (castigat in urma clasarii pe locul 1 in Play-Off), al victoriei obtinute impotriva timisorenilor in precedentul meci disputat la Baia Mare (38-27, in etapa a 3-a a play-off-ului, in 27 august 2022) si al faptului ca sunt campioana en-titre, au avut statutul de favorita pentru calificarea in finala pentru noul titlu national, programata pe Stadionul Arcul de Triumf din Bucuresti, in 4 decembrie, de la ora 14.30.

&

De asemenea, campioana en-titre avea de oferit o compensatie propriilor suporteri dupa ultimul meci, care a insemnat eliminarea din Cupa Romaniei in faza semifinalei, in Ghencea, cu CSA Steaua Bucuresti (27-20, in urma cu o luna). Toate acestea au insemnat presiuni suplimentare pentru echipa gazda, statutul de favorita fiind uneori ingrat si dificil de respectat.

&

Antrenorul Eugen Apjok (CSM Stiinta Baia Mare) a inceput partida, arbitrata la centru de Vlad Iordachescu din Bucuresti, cu urmatorul 15 (doar 4 jucatori romani): Paul Popoaia, Sikuea Taliauli, Nikau Mc Gregor, Sione Fakaosilea, Mahlo Kefentse, Miles Grant, Alexandru Tigla, James Scott, Levan Papidze, Revazi Dugladze, Mate Dardzulidze, Stefan Iancu, Florian Rosu, Jacob Nicolaas Immelman (cpt.), Beka Bitsadze.

&

Prima repriza se incheie cu oaspetii in avantaj (categoric mai buni in primele 40 de minute), in urma a doua lovituri de pedeapsa transformate de Florin Vlaicu. Pauza pe Arena Zimbrilor, conduce Timisoara: 0-6. In repriza a doua, baimarenii preseaza si dupa doar 3 minute, Paul Popoaia reuseste primul eseu al partidei: 5-6 (transformarea a fost ratata de putin, din pozitie dificila, de pe extrema stanga, de uvertura neo-zeelandeza Grant). Campionii continua sa preseze si in min. 47 sunt foarte aproape de un nou eseu, ajungand chiar in terenul de tinta al timisorenilor, dar oaspetii rezista si indeparteaza pericolul.

&

In min. 67, Grant reuseste sa transforme o lovitura de pedeapsa si duce Baia Mare pentru prima data in avantaj: 8-6. Timisorenii replica printr-o transformare reusita de Vlaicu: 8-9 (min. 70). Grant rateaza incredibil o lovitura de pedeapsa din 30 metri central si oaspetii raman la conducere. Spre finalul partidei, la peultima faza de atac a partidei, Grant reuseste o transformare si aduce din nou Baia Mare la conducere, 11-9, scor cu care se incheie partida.

&

A fost greu, dar s-a incheiat cu bine pentru campioni si suporterii lor. Beka Bitsadze (Stiinta) este declarat Omul meciului. Un meci nu foarte spectaculos, dar 100% tensionat, epuizant pentru sportivi si finalizat cu victoria Stiintei, care are astfel sansa de a castiga pentru a patra oara consecutiv titlul de campioana nationala. Finala Ligii Nationale are loc peste o saptamana, duminica, 4 decembrie 2022, de la ora 14.30 pe Stadionul Arcul de Triumf din Bucuresti (cealalta finalista este stabilita astazi, de la ora 16.30, dupa disputarea semifinalei Steaua – Dinamo).

&

* Foto mare: @FRR

&

Andrei TUDORAN

Articolul VICTORIE MARE – Stiinta Baia Mare se califica in finala pentru al 4-lea titlu consecutiv de campioana, dupa o victorie dramatica in care au intors rezultatul din prima repriza apare prima data in 2mnews.