Gica Hagi, scandal in pauza meciului din Supercupa Romaniei: “Si la Supercupa faceti d-astea?!”

Gica Hagi a fost un vulcan pe toata durata Supercupei Romaniei, jucata sambata seara, pe stadionul Ilie Oana din Ploiesti si castigata de echipa sa, Viitorul Constanta. in fata campioanei CFR Cluj cu 1-0. Este al treilea si ultimul trofeu care lipsea din salba de succese a Regelui ca antrenor la un club creat de el si dus spre performanta, cu multi copii crescuti in Academia sa.

Gica Hagi a facut scandal in pauza meciului din Supercupa Romaniei

Insa Gica Hagi nu poate trai un meci linistit pe banca. El este permanent conectat la ce se intampla pe gazon sau in oricare alt loc legat de activitatea sa. In prima repriza s-a contrat cu fostul sau coleg de echipa nationala din Generatia de aur la faza la care arbitrul Sebastian Coltescu i-a aratat, corect, cartonasul galben lui Damian Djokovic pentru un atac dur la Adrian Artean.

Cum Bursucul a aplaudat ironic spre arbitru Hagi a ripostat imediat catre fostul sau coleg: “Ba, Dane, aproape ca i-a rupt piciorul!” Insa acela a fost un moment izolat si pana la pauza totul a fost OK. La cabine insa a inceput scandalul, dupa ce Gica Hagi l-a vazut la usa arbitrilor pe Marius Bilasco, unul dintre oficialii ardelenilor.

Hagi a protestat vehement si la neacordarea unui penalty echipei sale

Atat i-a trebuit lui Hagi ca sa erupa instantaneu: "Ba, si la Supercupa faceti d-astea? Nu va e rusine? Puneti presiune pe arbitri, ce cautati aici? Plecati de aici".O reactie justificata prin faptul ca regulamentele interzic ferm orice prezenta a unui oficial al unui club la cabina arbitrilor inaintea meciului, in pauza sau la final.

Gica a mai explodat odata, pe parcursul celei de-a doua reprize, la o faza in care Viitorul a solicitat insistent acordarea unei lovituri de la 11 metri pentru hent in careul clujenilor, dar Sebastian Coltescu a judecat actiunea jucatorului de la CFR ca fiind involuntara, dar Mihai Bordeianu loveste mingea cu mana in mod destul de evident.