SuperLiga: Remiza intre UTA si Poli Iasi. Mircea Rednic, al saselea meci consecutiv fara victorie

UTA Arad si Poli Iasi au terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat luni, pe stadionul ,,Francisc Neuman", in etapa cu numarul 10 din SuperLiga.

UTA Arad – Poli Iasi 0-0, in etapa #10 din SuperLiga

Meciul de la Arad a inceput cu o foarfeca spectaculoasa a lui Ghezali (‘4), insa Fernandez a prins mingea fara probleme. UTA a ramas in atac, iar Omondi (’17), aflat intr-o pozitie foarte buna in careu, a fost blocat in momentul sutului.

Poli a raspuns cu un sut ratat de Kamberi (’29) din marginea careului mic: mingea s-a dus peste poarta. Acelasi atacant albanez l-a pus la incercare pe Popa cu o executie puternica, sub bara, dar portarul a respins in corner.

UTA a inceput mai bine repriza secunda, dar Kadiri (’54) si Fabry (’61) au trimis peste poarta din pozitii excelente. De asemenea, Fernandez a intervenit la sutul puternic al lui Cimpanu (’78).

Singura ocazie importanta a oaspetilor din repriza secunda a fost rattata de Tailson (’79), care nu a reusit sa-l invinga pe Popa din apropierea careului mic.

Meciul s-a terminat cu un sut pe langa poarta expediat de Trif (’90+5), iar UTA a ajuns la 6 meciuri consecutive fara victorie in SuperLiga.

Trupa lui Mircea Rednic se afla pe locul 14 (9 puncte), in timp ce echipa antrenata de Emil Sandoi ocupa locul 11 (11 puncte).

Au evoluat echipele:

• UTA Arad: R. Popa – Rapa, Paulolo, I. Conte, Van Durmen - Fabry (Cimpanu 77), Cr. Mihai (Trif 77), Joao Pedro (Hrezdac 61) - Ghezali (V. Costache 46), Dumiter (Kadiri 46), Omondi. Antrenor: Mircea Rednic
  • Poli Iasi: J. Fernandez – Atanaskoski, Guilherme Soares, Samayoa, R. Ispas – Stefanovici (A. Gheorghita 68), Oum Gouet, Miskovic (Marchioni 82), V. Gheorghe (Tailson 69) - A. Roman - Kamberi. Antrenor: Emil Sandoi.